⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Domo+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet.
Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Słownik
a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z #1

Wang Shu

(ur. 1963 w Urumqi)

Pierwszy chiński laureat Nagrody Pritzkera, którą otrzymał w 2012 roku. Wang Shu pochodzi z prowincji Xinjiang, położonej w zachodnich Chinach. Ukończył architekturę w Nanjing Institute of Technology w 1988 roku. Po studiach przeniósł się do Hangzhou, starego miasta na wschodnim wybrzeżu Chin, słynącego ze wspaniałych zabytków architektury i malowniczych pejzaży. Podjął pracę w Zhejiang Academy of Fine Arts w Hangzhou, prowadził badania tradycyjnej chińskiej architektury. W 2000 roku obronił doktorat na Tongji University w Szanghaju. Jest wykładowcą China Academy of Art w Hangzhou, a od 2007 roku – dziekanem tamtejszego Wydziału Architektury.

W 1997 roku wraz z żoną Lu Wenyu założył własną pracownię - Amateur Architecture Studio. Nazwa pracowni – Amatorskie Studio Architektury – jest znacząca i stanowi część zawodowego manifestu jej twórców. Wang Shu jest miłośnikiem i propagatorem architektury tradycyjnej, tworzonej przez rzemieślników nie mających wykształcenia akademickiego, czerpiących swoje umiejętności z praktyki zawodowej, zdobywanej przez lata na budowach. Wiedza o materiałach i technikach budowlanych często przekazywana jest w rodzinach z pokolenia na pokolenie, dzięki czemu łatwiej jest ocalić lokalne tradycje. Aby je poznać, Wang Shu przez kilka lat pracował na budowach. Wykorzystuje zdobytą tam wiedzę, wprowadzając dawne techniki i tradycyjne materiały w swoich projektów. Podkreśla, że buduje domy, a nie budynki, bo chce być bliżej codzienności. Twierdzi, że architektura jest spontaniczna, bo jest częścią naszego życia i w związku z tym może powstawać w spontaniczny sposób. Nie musi być efektem skomplikowanych, matematycznych obliczeń i komputerowych symulacji, nie musi być monumentalna.

Pierwsza duża realizacja Wanga Shu – biblioteka Wenzheng College w Suzhou (2000) – jest usytuowana w malowniczym otoczeniu, pomiędzy górami a jeziorem. Część kompleksu umieszczono poniżej poziomu gruntu, aby nie zdominował krajobrazu. Dzięki temu cztery proste, białe pawilony sprawiają wrażenie, jakby unosiły się nad taflą wody. Idealne proporcje i prosta forma, współgrająca z otoczeniem i nawiązująca do chińskiej tradycji sprawiły, że projekt zdobył nagrodę Arts Architecture of China.

Ceramiczny Dom w Jinhua (2006), niewielka kawiarnia o powierzchni 100 m2, ma formę kontenera i znajduje się nad brzegiem jeziora. Vertical Courtyard Apartments (2007) to sześć blisko 100-metrowych budynków mieszkalnych, zlokalizowany w pobliżu wjazdu do miasta Hangzhou. Nowy kampus Chińskiej Akademii Sztuk Pięknych w Hangzhou (2007) nawiązuje do tradycyjnego, chińskiego budownictwa i sztuki planowania ogrodów, a jednocześnie ma nowoczesny, dynamiczny charakter. Do jego budowy wykorzystano materiały pochodzące z recyklingu – m.in. ponad 2 miliony ceramicznych dachówek z wyburzanej, historycznej zabudowy prowincji Zhejiang. Drugim, charakterystycznym elementem jest szeroko zastosowane drewno bambusowe. Muzeum Historii w Ningbo (2008) powstało na terenie dawnego portu jako jeden z elementów planu rewitalizacji niegdyś przemysłowej dzielnicy. Inne, znaczące realizacje Amateur Architecture Studio to m.in. Muzeum Sztuki Współczesnej w Ningbo (2005) i Five Scattered Houses w Ningbo (2005).

Karen Stein, należąca do kapituły Nagrody Pritzkera powiedziała, że Wanga Shu "nazwał swą pracownię Amatorskim Studiem Architektury, ale jego prace są dziełem prawdziwego wirtuoza, który posiadł władzę nad wszystkimi architektonicznymi instrumentami - formą, skalą, materiałem, przestrzenią i światłem".

UDOSTĘPNIJ: