Słownik
a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z #1

Amanda Levete

(ur. 1955 w Bridgent)

Brytyjska architektka, założycielka i szefowa pracowni Amanda Levete Architects (znanej także jako AL_A). W latach 1984-89 pracowała dla Richarda Rogersa. W 1989 dołączyła jako partner do studia Fututre Systems, założonego przez sławnego czeskiego architekta Jana Kaplickiego. W 1991 Levete i Kaplicky pobrali się. Wspólnie prowadzili pracownię przez 20 lat, zmieniając oblicze współczesnej architektury, zaskakując niezwykłymi formami i rozwiązaniami. W 2006 roku małżeństwo rozwiodło się, a w 2009 roku Levete założyła własną pracownię. W jej projektach nowatorski duch Future Systems nadal jest obecny, architektka twórczo go rozwija. Levete wykłada w prestiżowym Royal College of Art w Londynie.

Większość projektów duetu Future Systems nigdy nie została zrealizowana - były zbyt ekstrawaganckie dla inwestorów. Jednym z nielicznych, który zyskał realne kształty, jest Lord’s Media Centre, futurystyczny budynek na londyńskim boisku do krykieta (Lord’s Cricket Ground). Wzniesiono go z okazji Pucharu Świata w krykiecie, który rozegrano w Londynie w 1999 roku. Jego wnętrza mogą pomieścić ponad 100 komentatorów sportowych. Owalny, stojący 15 metrów nad ziemią obiekt to pierwszy na świecie budynek w całości zbudowany z aluminium. Za ten projekt Future Systems otrzymało prestiżową RIBA Stirling Prize (1999). Drugi znany przykład ich wspólnej realizacji to dom handlowy Selfridges w Birmingham. Otwarty w 2003 roku budynek wywołał wiele emocji i gorących dyskusji. Szybko też stał się jedną z największych atrakcji miasta. Przyciąga nie tylko osoby, które chcą zrobić zakupy, ale też turystów i fanów nowoczesnej architektury. Wygląda jak przybysz z kosmosu, który wylądował wśród zabytkowych kościołów i kamienic Birmningham. Ma cztery piętra wysokości, obłe kształty i żadnych kątów prostych. Z zewnątrz pokrywają go tysiące aluminiowych łusek. Dom handlowy Selfridges to jeden z najlepszych przykładów tzw. bloboarchitektury. Jest porównywany do Muzeum Sztuki w austriackim Grazu autorstwa Petera Cooka i wymieniany na liście najodważniejszych realizacji architektonicznych XXI wieku.

Do znanych realizacji Amanda Levete Architects należy metamorfoza kamienicy przy 10 Hills Place w Londynie, zainspirowana twórczością włoskiego malarza i rzeźbiarza Lucio Fontany. Wśród uporządkowane, tradycyjnej architektury sąsiednich budynków kamienica wygląda jak z filmu science-fiction. Jej fasadę, przywodzącą na myśl dzieło sztuki nowoczesnej, przecinają trzy przeszklenia wzniesione ku górze, dzięki którym do wnętrza budynku dociera dużo naturalnego światła. Niezwykły kształt fasady uzyskano dzięki aluminiowym panelom używanym m.in. do budowy kadłubów statków. Każdy z nich ma grubość 140 mm i jest lekko zakrzywiony. Całość pokryto metaliczną farbą, odporną na działanie wilgoci. Przeszklenia wykonano z samomyjącego szkła. Obecnie Levette pracuje nad wieżowcem w Bangkoku, stolicy Tajlandii, nazwanym Central Embassy. Budynek ma zostać ukończony w 2013 roku.

UDOSTĘPNIJ: