⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Domo+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet.
Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
George Clarke

George Clarke

Brytyjski architekt, prowadzący kilku popularnych programów telewizyjnych, pisarz, działacz społeczny i wykładowca. Od lat współpracuje ze stacją Channel 4, dla której zrealizował takie serie jak „The Hom Show”, „The Restoration Man” oraz doskonale znane widzom Domo+ „Małe i wspaniałe” - w różnych odsłonach.

Jako projektant domów i gospodarz programów udowadnia, że dobra architektura jest dostępna dla każdego i nie trzeba mieć dużych pieniędzy, żeby stworzyć sobie wygodne i piękne miejsce do życia. Fascynują go małe przestrzenie i ludzie, którzy potrafią je po mistrzowsku aranżować, dysponując skromnym budżetem i bujną wyobraźnią. Takich właśnie ludzie wynajduje i odwiedza z kamerą w całej Wielkiej Brytanii, a także poza granicami kraju.

George Clarke urodził się w 1974 roku w Sunderland, w północno-wschodniej Anglii. Jego dziadkowie byli budowniczymi i to dzięki nim zainteresował się architekturą. W wieku 16 lat zaczął pracować w lokalnej firmie budowlanej. Ukończył Wearside College w Sunderland i uzyskał dyplom architekta na Newcastle University, a następnie kontynuował naukę w londyńskiej Bartlett School of Architecture. W trakcie studiów zarabiał na utrzymanie remontując mieszkania i domy. Praktykował w pracowni uznanego brytyjskiego architekta Terry’ego Farrella. W 1998 otworzył wspólnie z Bobby’m Desai studio projektowe. Wśród ich klientów znaleźli się m.in. Jamie Oliver i Simon Fuller. W 2011 George odszedł ze spółki i założył własne studio. Zajmuje się projektowaniem nowych domów oraz renowacją i adaptacją starych budynków. Fascynują go niewielkie domy mobilne, o wielofunkcyjnym i dostosowanym do pory dnia wyposażeniu. Projektuje domy z prefabrykatów i surowców wtórnych, bliskie są mu zagadnienia ekologii i zrównoważonego rozwoju.

Jego kariera telewizyjna rozpoczęła się w 2004 roku i z powodzeniem trwa do dziś. George świetnie czuje się przed kamerą, a zarazem ma wiedzę i doświadczenie w dziedzinie architektury, co czyni go doskonałym prowadzącym programów o tej tematyce. Pisze też poczytne książki (m.in.”Home Bible” i „Build a New Life: by Creating Your New Home”). Mieszka wraz z żoną i dziećmi w Notting Hill, w Londynie, we własnoręcznie odrestaurowanym domu z 1910 roku. Angażuje się w akcje społeczne na rzecz taniego i dostępnego budownictwa oraz renowacji i adaptacji pustostanów. Trzy brytyjskie uniwersytety przyznały mu doktoraty honoris causa.

UDOSTĘPNIJ: