⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Domo+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet.
Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.

seria lifestyle'owa, Polska, 2016, 12x30

Polska dobrze zaprojektowana

Teatry, muzea, filharmonie i prywatne domy. Nowoczesna architektura w Polsce to nie pojedyncze przypadki. To ogrom wspaniałych budynków, z których możemy być dumni! Domo+ w autorskiej produkcji "Polska dobrze zaprojektowana" przedstawia nowy obraz Polski. W niezwykle wciągający sposób opowie o tym architekt i pasjonat, Jakub Szczęsny.

Przez wiele lat w polskiej przestrzeni dominowały pozostałości po socrealistycznej zabudowie. Smutne, szare osiedla, ponure budynki i pudełkowate domy. Ostatnie lata pokazują jednak, że Polska się zmienia. Z każdym rokiem pojawia się coraz więcej przykładów nowoczesnej architektury. Powstają projekty i realizacje, które docenia cały świat, czego przykładem jest prestiżowa nagroda Miesa Van Der Rohe dla Filharmonii im. M. Karłowicza w Szczecinie. Domo+ w autorskiej produkcji odkryje nowy obraz Polski. Dzięki programowi widzowie dowiedzą się, jak odwrócić polskie miasta ku wodzie, czy muzea mogą być interesujące oraz jak osiedlają się nowocześni Polacy.

Filharmonia im. M. Karłowicza w Szczecinie, Teatr Szekspirowski w Gdańsku, Muzeum Historii Żydów Polskich Polin w Warszawie i Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu. To tylko nieliczne spośród kilkadziesięciu miejsc reprezentujących nowoczesną architekturę w Polsce. W każdym z nich prowadzący opowie o wnętrzach i otoczeniu budynku, ale przede wszystkim o jego znaczeniu dla otaczającej nas rzeczywistości.

Jakub Szczęsny jest jednym z niewielu polskich architektów funkcjonujących na styku budownictwa i działań artystycznych. Jest też pierwszym polskim architektem, którego projekt, Dom Kereta, został włączony do stałej kolekcji Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku. Od 2001 roku współtworzy Grupę Projektową Centrala oraz prowadzi własne studio autorskie SZCZ. Interesuje go praca w różnych skalach - od przedmiotu do budynku i jego otoczenia. Poza indywidualnymi projektami, takimi jak mieszkanie Softbox, Dom Między Drzewami, czy kaplica Coal Heart Mother, zajmuje się projektowaniem toreb dla marki La Boba, mebli dla General Electric i domów gotowych dla Simple House.

PREMIERA: W KAŻDĄ NIEDZIELĘ, OD 15 MAJA, 17:00

UDOSTĘPNIJ:
WSZYSTKO O PROGRAMIE Polska dobrze zaprojektowana Polska dobrze zaprojektowana

Prowadzący

Jakub Szczęsny

Jakub Szczęsny jest jednym z niewielu polskich architektów... więcej »

Wideo i zdjęcia: