Polska dobrze zaprojektowana

Polska dobrze zaprojektowana

Teatry, muzea, filharmonie i prywatne domy. Nowoczesna architektura w Polsce to już nie są pojedyncze przypadki. To wiele wspaniałych budynków, z których możemy być dumni!

Domo+ w autorskiej produkcji "Polska dobrze zaprojektowana" przedstawia nowy obraz Polski. W niezwykle wciągający sposób opowie o nim architekt i pasjonat, Jakub Szczęsny.

Przez wiele lat w polskiej przestrzeni dominowały pozostałości po socrealistycznej zabudowie. Smutne, szare osiedla, ponure budynki i pudełkowate domy. Ostatnie lata pokazują jednak, że Polska się zmienia. Z każdym rokiem pojawia się coraz więcej przykładów nowoczesnej architektury. Powstają projekty i realizacje, które docenia cały świat, czego przykładem jest prestiżowa nagroda Miesa Van Der Rohe dla Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Dzięki serii „Polska dobrze zaprojektowana” widzowie dowiedzą się, jak zwrócić polskie miasta ku wodzie, gdzie powstały interesujące gmachy muzealne i jak osiedlają się nowocześni Polacy. 


Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, Teatr Szekspirowski w Gdańsku, Muzeum Historii Żydów Polskich Polin w Warszawie i Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu - to tylko niektóre spośród znakomitych przykładów architektury nowoczesnej, które pokazujemy w programie. W każdym z nich Jakub Szczęsny opowie o wnętrzach i otoczeniu budynku, a także o jego znaczeniu dla otaczającej nas rzeczywistości. 

Jakub Szczęsny jest jednym z niewielu polskich architektów funkcjonujących na styku budownictwa i działań artystycznych. Jest też pierwszym polskim architektem, którego projekt, Dom Kereta, został włączony do stałej kolekcji Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku. Od 2001 roku współtworzy Grupę Projektową Centrala oraz prowadzi własne studio autorskie SZCZ. Interesuje go praca w różnych skalach - od przedmiotu do budynku i jego otoczenia. Poza indywidualnymi projektami, takimi jak mieszkanie Softbox, Dom Między Drzewami, czy kaplica Coal Heart Mother, zajmuje się projektowaniem toreb dla marki La Boba, mebli dla General Electric i domów gotowych dla Simple House. 

Prowadzący

Jakub Szczęsny
Jakub Szczęsny

Jakub Szczęsny jest jednym z niewielu polskich architektów... więcej »

Serie:

Wideo i zdjęcia: