film dokumentalny, Norwegia, 2008, 59

Opera w Oslo

Norwegia po wielu latach zrealizowała swoje ambicje budowy nowego gmachu Opery w Oslo. Film opowiada historię powstawania budynku, z jej politycznymi, architektonicznymi, konstrukcyjnymi i artystycznymi komplikacjami.

W zamierzeniu architektów bryła budynku opery w Oslo miała kojarzyć się z nadmorskim skalnym brzegiem, o który rozbijają się fale, i nawiązywać do krajobrazu norweskich fiordów. Charakterystycznym elementem budowli jest opadający w stronę zatoki w Oslo kamienny dach, który łączy się z nadmorskim deptakiem. W ten sposób powstała przestrzeń publiczna, lubiane przez mieszkańców Oslo miejsce spacerów. Norwegia długo czekała na ten budynek. Ceremonia otwarcia odbyła się 12 kwietnia 2008 roku. Opera to największy obiekt kulturalny, jaki powstał w Norwegii na przestrzeni 700 lat. Budynek, który został zaprojektowany przez biuro architektoniczne Snøhetta, ma powierzchnię 38.500 m². Na parterze znajduje się 1350 miejsc i dodatkowo na pierwszej kondygnacji 400 miejsc. Głównym materiałem, który został wykorzystany wewnątrz opery, jest drewno.
Twórcy filmu prześledzili cały proces powstawania Opery, od podejmowania pierwszych decyzji o budowie, przez pozyskiwanie dostawców marmuru z Włoch i materiałów do wykończenia wnętrz, aż po ceremonię otwarcia w 2008 roku. W kwietniu 2009 roku budynek Opery dostał prestiżową nagrodę Miesa van der Rohe, przyznawaną przez Unię Europejską współczesnej architekturze europejskiej, natomiast w 2008 roku został uhonorowany Nagrodą Kultury Światowego Festiwalu Architektury (World Architecture Festival WAF).
Film został nagrodzony podczas 27. International Festival of Films on Art. w Montrealu w 2009 roku.

UDOSTĘPNIJ: