Tajemnice "Burj Khalifa" w kwietniu w DOMO+

W piątek, 18 kwietnia, DOMO+ pokaże premierowo „Burj Khalifa” – dokument o kulisach funkcjonowania najwyższej naziemnej konstrukcji zbudowanej kiedykolwiek przez człowieka.

830 m wysokości, 310 tysięcy m2 powierzchni użytkowej, 163 piętra i 57 wind – oto Burj Khalifa, najwyższy na świecie drapacz chmur wybudowany w Dubaju. Większymi konstrukcjami są jedynie platformy wiertnicze. Wieżowiec jest symbolem kraju i jego szybkiego rozwoju. Jeszcze w 1995 roku w stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich mieszkało ponad 650 tysięcy osób. W 2005 roku było to już 1 200 000 ludzi, a dzisiaj miasto liczy sobie ponad 2 200 000 mieszkańców. Mimo tak szybkiego przyrostu, Dubaj w mniejszym stopniu rozrasta się w poziomie, a bardziej w pionie.

Budowa Burj Khalifa rozpoczęła się 21 września 2004 roku i kosztowała blisko 1,5 mld dolarów. Za projekt odpowiedzialna była firma architektoniczna Skidmore, Owings and Merrill, która projektowała także budynki Sears Tower oraz Wieżę Wolności. Z kolei wnętrza umieszczonego na dolnych piętrach hotelu przygotował Giorgio Armani. Nazwa wieżowca oznacza „Wieżę Chalifa” i została nadana na część drugiego w historii prezydenta Zjednoczonych Emiratów Arabskich Chalifa ibn Zajid Al Nahajjana.

Dokument opowiada nie tylko o samym budynku jako architektonicznym cudzie. Skupia się także na historycznym otoczeniu miejsca, w którym stoi. Jednak przede wszystkim traktuje o robotnikach, którzy go zbudowali, a także ludziach pracujących w jego wnętrzu. Widzowie poznają szczegóły niebezpiecznej operacji mycia okien w wieżowcu, opis skomplikowanego planu ewakuacyjnego w tak dużym budynku oraz kulisy najwyżej ulokowanej restauracji na świecie. Kamery przyjrzą się także szczegółom wystroju wnętrz oraz spojrzeniu pracowników wieżowca na miejsce ich pracy.

UDOSTĘPNIJ:

Archiwum