Architekci w strefie zero – wieczór specjalny w DOMO+

W środę, 11 września, w rocznicę zamachów terrorystycznych w Nowym Jorku, DOMO+ zaprosi widzów na wieczór specjalny „Architekci w strefie zero”. W jego ramach stacja pokaże dwa dokumenty - „16 akrów” i „Snøhettę w Ground Zero”, poświęcone zagospodarowaniu terenu, na którym stały zniszczone w 2001 roku wieże World Trade Center.

Wieczór rozpocznie o 20:30 premiera filmu „Snøhetta w Ground Zero”. W 2004 roku grupa norweskich architektów z firmy Snøhetta wygrała konkurs na zaprojektowanie w nowojorskiej strefie zero muzeum upamiętniającego ofiary ataków terrorystycznych. Zostało ono całkowicie przeniesione do podziemi, do których prowadzi naziemny pawilon. Dokument ukazuje 8-letni proces projektowania i budowy kompleksu The National September 11 Memorial & Museum.

Z kolei o 21:45 DOMO+ premierowo pokaże „16 akrów”. Tytułowa powierzchnia to teren Ground Zero, który po wydarzeniach z 11 września 2001 roku stał się tematem rozmów architektów, polityków, developerów, firm ubezpieczeniowych i rodzin ofiar. Każda z grup interesu chciała mieć wpływ na ostateczne zagospodarowanie strefy zero. Tam, gdzie niektórzy widzieli wielki grobowiec, inni dostrzegali jedynie drogą nieruchomość. Twórcy filmu skupiają się nie tylko na kontrowersjach wokół wielkiego placu budowy na nowojorskim Manhattanie, ale też wyścigu z czasem, aby zrealizować plan jeszcze przed 10. rocznicą tragicznych wydarzeń. Reżyserem filmu jest Richard Hankin, laureat nagrody Emmy w kategorii News & Documentary.

UDOSTĘPNIJ:

Archiwum