Najpiękniejsze włoskie ogrody w DOMO+

Nie czekając na pierwsze oznaki wiosny, DOMO+ zaprasza w niezwykłą podróż po najpiękniejszych ogrodach słonecznej Italii. W piątek 8 lutego o 22:30 stacja wyemituje pierwszy odcinek serii „Włoskie ogrody Monty’ego Dona”. To nie tylko uczta dla oczu, ale też niezwykła wyprawa w głąb wczesnego renesansu poprzez barok, romantyzm, aż do wielkiego odrodzenia włoskich ogrodów na początku XX wieku.

Monty Don pokaże widzom zapierające dech w piersiach ogrody Rzymu, Florencji, Neapolu, Wybrzeża Amalfi oraz ogrody botaniczne w regionie Lucca i Veneto. Podczas osobistej wyprawy ogrodnik spotyka się z Włochami, którzy z pasją opowiadają o swojej ziemi, zagląda „przez płot” do prywatnych ogrodów należących do sławnych i bogatych współczesnego świata. Znany ogrodnik poznaje i opowiada o historii, kulturze, polityce i klimacie Włoch przedstawiając bogactwo czynników, które wpłynęły na kształt przepięknych parków.

Monty we Florencji pokaże słynne ogrody Boboli, których twórcy, projektując poszczególne aleje, w mistrzowski sposób wykorzystali naturalne nierówności gruntu pomiędzy Pałacem Pitti i Porta Romana. Ozdobą parku są pinie, wieloletnie cyprysy, sztuczne jeziorka oraz wspaniały amfiteatr z fontanną z granitu z egipskim obeliskiem, pochodzącą z epoki starożytnego Rzymu.

Rzymska Villa d’Este to miejsce spośród najświetniejszych i najbardziej ekstrawaganckich ogrodów dojrzałego renesansu we Włoszech i arcydzieło architektury wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Roślinność ogrodu Ninfa położonego w środkowych Włoszech rozkwita pomiędzy krętymi uliczkami, strumykami i ruinami niegdyś zamożnego średniowiecznego miasta. Po ruinach pną się jaśminy, róże czy ozdobne glicynie. Podziw budzą również cedry, platany, magnolie, ostrolistne dęby, aleja cyprysowa oraz gaje brzóz brodawkowych.

UDOSTĘPNIJ:

Archiwum