DOMO+ promuje polskie rzemiosło w nowej, autorskiej serii „Karpaty dyzajn”.

26 października na antenie DOMO+ startuje nowa, autorska produkcja pt. „Karpaty dyzajn”. Program to cykl portretów artystów-rzemieślników pracujących w Beskidzie Niskim. Seria wpisuje się w światowy trend „craft design”, który czerpie inspiracje z tradycyjnego rzemiosła.

Karpaty dyzajn to sześcioodcinkowy cykl pokazujący twórczość osób, które postanowiły zmienić swoje życie, zamieszkać w górach i uprawiać rzemiosło, często ucząc się od podstaw nowego zawodu. Każdy z bohaterów opowiada co, jak, po co i dla kogo wytwarza. Program udowadnia, że nietypowy design i nowoczesne wzornictwo nie są domeną tylko wielkich miast i zachodnioeuropejskich stolic. W Beskidzie Niskim można znaleźć prace prawdziwych artystów, którzy tworzą unikalne projekty na małą skalę.

Program ukazuje nie tylko niezwykły design, ale też uroki życia z dala od wielkomiejskiego zgiełku. Bohaterowie wybierając alternatywny model kariery realizują swoje powołanie w Beskidach, gdzie tworzą unikatowe projekty żyjąc w zgodzie z naturą. W Polsce, podobnie jak na świecie, coraz więcej osób porzuca miasto i całkowicie zmienia swój styl życia. O zjawisku tym opowiadała emitowana w DOMO+ popularna brytyjska seria „Ucieczka na wieś”. W „Karpaty dyzajn” widzowie będą mogli zobaczyć jak ten nowy sposób na życie sprawdza się w polskiej rzeczywistości.

„Zdun Jan, zakochany w górach, nauczył się budować piece z gliny i kamieni rzecznych. Pokazuje widzom cały proces tworzenia – od projektu do realizacji. Z kolei Andrzej, absolwent filozofii, trafił do Beskidu Niskiego z Podlasia i wyplata sznury z siana, które zszywa i tworzy z nich misy, rzeźby czy nawet meble. Michał wraz z żoną przyjechał w góry z Warszawy. Własnoręcznie zbudował drewniany pensjonat w Zawadce, pięknej, starej łemkowskiej wsi. Prowadzi agroturystykę, hoduje zwierzęta i zajmuje się robieniem umywalek i kafli. Muzyk i stolarz Janek jest specjalistą od reperacji starych domów. Ręcznie szczypie gonty, często wykonuje też meble kuchenne w starym wiejskim stylu pasujące do wnętrz, które konserwuje i remontuje. Wymyśla autorskie instrumenty muzyczne inspirowane średniowieczem. Korab przyjechał z Amsterdamu, remontuje domy zachowując ich stare elementy, kładzie gliniane tynki, sprowadza marokański tynk tadelakt do błyszczących, wodoodpornych powierzchni. W ostatnim odcinku zaprezentowana jest rodzinna huta w Krośnie, w której produkowane jest artystyczne szkło fusingowe.

UDOSTĘPNIJ:

Archiwum