⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Domo+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet.
Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.

DOMO+ wspiera polski design

DOMO+ promuje rodzime wzornictwo, które cieszy się coraz większym uznaniem na świecie. W czerwcu i lipcu stacja obejmie patronatem trzy wydarzenia, które wskażą trendy w polskim designie: „Gdynia Design Days”, „Śląską rzecz” i „Need for Street”.

Atrakcją „Gdynia Design Days” oraz „Need for Street” będzie kino DOMO+, w którym zaprezentowane będą autorskie produkcje stacji. Film „Poużywajmy sobie. Historia polskiego wzornictwa” to pierwsza w Polsce produkcja poświęcona historii rodzimego designu. Bohaterami filmu są rozpoznawalne przez wszystkich meble, znane z domowych zbiorów przedmioty z ceramiki, porcelany i szkła, charakterystyczne tkaniny, małe bibeloty, ale też samochody i lokomotywy, które stały się symbolami swoich czasów. DOMO+ pokaże również swoją pierwszą pełnometrażową produkcję, film dokumentalny „Dizajnerki”, który opowiada o szczególnej roli kobiet w polskim wzornictwie i przedstawia sylwetki popularnych dizajnerek, m.in. prof. Teresy Kruszewskiej, Magdy Lubińskiej czy Kasi Okińczyc. W kinie DOMO+ uczestnicy imprez obejrzą także odcinki autorskiej serii - „Dach nad gwiazdami”, w którym Dorota Szelągowska odwiedza z kamerą domy znanych osób, by poznać ich gust i styl. Bohaterowie opowiadają o wyjątkowych meblach i przedmiotach wyposażenia wnętrz, którymi otaczają się na co dzień. Podczas obu festiwali zaprezentowane zostaną m.in. odcinki z piosenkarkami Natalią Kukulską i Kasią Wilk, projektantami mody Maciejem Zieniem i Robertem Kupiszem, prowadząca program „Dach nad gwiazdami” Dorotą Szelągowską i politykiem Januszem Palikotem.

Podczas „Gdynia Design Days” DOMO+ wyemituje ponadto inne, popularne produkcje własne traktujące o designie i architekturze. Najnowszy film „Narrogin” opowiadający historię realizacji polskiego projektu architektonicznego - wieży widokowej Banksia w Australii, autorstwa architekta Jakuba Szczęsnego i kuratorki sztuki Kai Pawełek oraz program uznanego polskiego projektanta Tomka Rygalika „Design – Istota Rzeczy”, który odkrywa świat otaczających nas przedmiotów. DOMO+ zaprezentuje również ciekawe zagraniczne produkcje: serię dokumentalna „Aż do nieba” o trzech najnowocześniejszych na świecie drapaczach chmur: Torre Agar w Barcelonie, Hearst Tower w Nowym Jorku oraz Turning Torso w Malmo, intrygujący dokument o stolicy Wenezueli: „Caracas: nieformalne miasto” oraz serię przedstawiającą najciekawsze światowe budynki - „Lekcje architektury”.

Tegorocznemu „Gdynia Design Days” będzie towarzyszyć kamera DOMO+, a najważniejsze wydarzenia zostaną pokazane w programie DOMO+ „Na tapecie”.

Gdynia Design Days odbędzie się w dniach 7-15 lipca 2012 r. Sercem piątej, jubileuszowej edycji Gdynia Design Days będzie kontenerowy Terminal Designu, który po raz pierwszy w historii festiwalu stanie na Skwerze Kościuszki. Program wypełnią pokazy filmowe, wystawy, warsztaty i spotkania z projektantami oraz specjalistami, którzy z powodzeniem wykorzystują design w biznesie.

„Śląska Rzecz” to konkurs organizowany w ramach projektu Design Silesia. 15 czerwca 2012 o godz. 13.00 odbędzie się uroczysta gala wręczenia nagród dla laureatów konkursu. Wystawę prac pokonkursowych będzie można obejrzeć w Oranżerii Zamku Cieszyn do 29 lipca. Od 3 sierpnia do 2 września wystawa laureatów VII edycji konkursu „Śląska Rzecz” będzie prezentowana w Muzeum Śląskim w Katowicach, a od 7 września do 14 października w Dobrotece w Dobrodzieniu.

Need for Street odbędzie się w Warszawie w weekend 16-17 czerwca 2012. Impreza powstała z potrzeby przenikania się dwóch światów: artystycznego i codziennego, w którym wszyscy funkcjonujemy. Pokazuje szerszemu gronu mniej popularną modę – młodych twórców, którzy nie mają szansy konkurować z dużymi firmami, ale tworzą coraz ciekawsze projekty. Event udowadnia, że sztuka jest częścią otaczającego nas świata i że każdy może w sztuce znaleźć coś dla siebie.

UDOSTĘPNIJ:

Archiwum