⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Domo+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet.
Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.

Drapacze atakują! Nowa autorska produkcja DOMO+

Prestiż czy pragmatyzm - co kieruje twórcami i użytkownikami drapaczy chmur? 15 czerwca o godzinie 22:00 DOMO+ zaprasza na premierowy odcinek najnowszej, autorskiej serii poświęconej polskim wieżowcom.

Prowadzący program - architekt Jakub Szczęsny pokaże widzom DOMO+ jak ewoluowała rodzima, wielkomiejska architektura – od bloków z czasów PRL-u, przez budowle zaprojektowane po 89 roku po właśnie powstające i planowane drapacze chmur.

- Temat wieżowców pojawiał się dotąd na antenie DOMO+ w zagranicznych produkcjach i za każdym razem budził żywe zainteresowanie widzów. Dlatego postanowiliśmy opowiedzieć o tych, które są nam najbliższe. W najnowszej, 8-odcinkowej serii „Drapacze atakują!” o wysokich budynkach w największych polskich miastach opowie architekt, Jakub Szczęsny – mówi Małgorzata Seck, Dyrektor kanału DOMO+. I dodaje: – Wysokościowce to symbol prosperity, nowoczesności i prężnego rozwoju miasta, ale o ich powstaniu decydują nie tylko względy ekonomiczne, lecz nierzadko czysto ludzkie emocje – chęć pokazania władzy i prestiżu.

Ekspert prowadzący program, Jakub Szczęsny, w przystępny, a niekiedy żartobliwy sposób nakreśli zalety i wady drapaczy chmur, wyjaśni dlaczego ludzie decydują się na ich budowę, sprawdzi czy dają komfort mieszkania i pracy, wreszcie pokaże jak wpływają na architekturę miasta i czy są bezpieczne. Przedstawi polskie osiągnięcia architektoniczne nawiązując także do słynnych zagranicznych wieżowców. Szczęsny omówi nie tylko aspekty urbanistyczne, ale też kulturowe i społeczne, pokazując konsekwencje budowania wysokich budynków w polskich miastach.

W kolejnych odcinkach serii „Drapacze atakują!” Szczęsny odwiedzi m.in. nowoczesny apartamentowiec w Gdyni Sea Towers, skorzysta z luksusowego basenu na ostatnim piętrze warszawskiego hotelu Intercontinental, sprawdzi jak pracuje się w „Warsaw Financial Centre”, pokaże postępy budowy wieżowca Złota 44 i opowie historię osiedla „Kukurydz” w Katowicach oraz „Kredki i ołówka” we Wrocławiu. Architekt porozmawia z mieszkańcami i użytkownikami wieżowców – zarówno z tymi, którzy żyją na ich szczytach, jak i w ich podziemiach.

Jakub Szczęsny - architekt; Grupa Projektowa Centrala. Studiował w szkole Paris La Défense i na Wydziale Architektury w Barcelonie. W latach dziewięćdziesiątych był ilustratorem i dyrektorem artystycznym w agencji reklamowej. Pracuje głównie nad eksperymentalnymi domami dla odważnych klientów oraz ingerencjami w przestrzeniach publicznych w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Australii. Kocha Pałac Kultury za to, że wygląda jak scenografia Gotham City z Batmana.

UDOSTĘPNIJ:

Archiwum