⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Domo+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet.
Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.

Narrogin –awangarda polskiej architektury – autorski dokument DOMO+

W środę 23 maja o 22.00 DOMO+ wyemituje film dokumentalny własnej produkcji - „Narrogin”. Dokument opowiada o historii realizacji polskiego projektu architektonicznego, wieży widokowej Banksia w Australii, stworzonego przez architekta Jakuba Szczęsnego oraz kuratorkę sztuki Kaję Pawełek.

Dokument w reżyserii Matyldy Sałajewskiej opowiada o oryginalnym projekcie wieży, jego pomysłodawcach i autorach. - DOMO+ konsekwentnie realizuje własne autorskie projekty filmowe. “Narrogin” to już trzeci, po “Dizajnerkach” i “Poużywajmy sobie - historii polskiego wzornictwa”, dokument wyprodukowany przez naszą stację – mówi Małgorzata Seck, dyrektor kanału DOMO+.

Pomysł widokowej wieży Banksia to część projektu „SPACED. Art Out of Place”, prowadzonego przez organizację pozarządową IASKA, założoną w 1998 roku w Australii z inicjatywy farmerów i artystów. Do udziału w projekcie zaproszono polskiego architekta i artystę Jakuba Szczęsnego oraz kuratorkę sztuki i architektury współczesnej Kaję Pawełek. Polacy spędzili w ubiegłym roku w Australii dwa miesiące, tworząc koncepcję architektoniczną dla miasta Narrogin. W ramach rewitalizacji historycznej stacji kolejowej w centrum miasta Polacy zaproponowali budowę 18 metrowej stalowej wieży widokowej z fasadą poruszaną za pomocą sensorów ruchu. W ten sposób budowla mogłaby wchodzić w reakcję ze zwiedzającymi, być jak żywy organizm.

Zaprojektowana wieża ma dwoisty charakter. Prostą, techniczną konstrukcję i nałożoną na nią, warstwę „włochatej skóry”. Dzięki czemu zyskuje ona niejednoznaczny wymiar – zabawny, choć nieco groźny, zwierzęcy, nieprzewidywalny, pasujący do natury Australii – mówi Jakub Szczęsny, architekt i współautor projektu wieży widokowej Banksia.

Miasto Narrogin wydaje się pod każdym względem odległe od polskich realiów, jednak w wielu wymiarach, niczym w soczewce, skupia problemy zglobalizowanego świata, wspólne niemal pod każdą szerokością geograficzną. Wizualizacja wieży powstała w oparciu o pogłębione badanie lokalne: Szczęsny i Pawełek rozmawiali z mieszkańcami o historii regionu i ich oczekiwaniach co do nowej budowli. Odkrywali specyfikę miasta i jego społeczności, która pod wpływem kolonialnej przeszłości zmaga się z problemami tożsamości kulturowej, konfliktami pomiędzy aborygeńskimi klanami czy częstymi samobójstwami wśród młodych mężczyzn. Poprzez swój nietypowy projekt twórcy chcieli pokazać, że architektura i sztuka mogą pomóc w odzyskiwaniu i wzmacnianiu tożsamości miejsca.

Jakub Szczęsny - architekt; Grupa Projektowa Centrala. Studiował w szkole Paris La Defense i na Wydziale Architektury w Barcelonie. W latach dziewięćdziesiątych był ilustratorem i dyrektorem artystycznym w agencji reklamowej. Pracuje głównie nad eksperymentalnymi domami dla odważnych klientów oraz ingerencjami w przestrzeniach publicznych w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Australii. Kocha Pałac Kultury za to, że wygląda jak scenografia Gotham City z Batmana.

Kaja Pawełek - kuratorka sztuki i architektury współczesnej zajmuje się aktywnie sztuką publiczną. Realizowała między innymi projekt „Dotleniacz” autorstwa Joanny Rajkowskiej (z ramienia CSW Zamek Ujazdowski) oraz wiele innych działań w przestrzeni publicznej.

UDOSTĘPNIJ:

Archiwum