„Dizajnerki” na Śląskim Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie

Film dokumentalny „Dizajnerki” w reżyserii Jacka Dużyńskiego zostanie pokazany 7 marca na Śląskim Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie w ramach wystawy z cyklu „Babski Dizajn”.

7 marca 2010 roku na Śląskim Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie rozpocznie się wystawa „Babski design – domowe boginie”, która potrwa do 25 kwietnia. Otwarciu wystawy towarzyszyć będzie pokaz specjalny filmu „Dizajnerki”, wyprodukowanego przez telewizję Domo. Kuratorka drugiej edycji wystawy, Wanda Modzelewska, przedstawi polskie projektantki, których prace trafiają do setek domów. Swoje projekty zaprezentują m.in. grupa projektowa Ebba, Jolanta Rudzka-Habisiak, Agnieszka Sołtys, Renata Kalarus, Małgorzata Pękala, Anna Stępkowska oraz Olimpia Ajaknaiye.

„To dla nas wielkie wyróżnienie, że „Dizajnerki” zostaną pokazane na inauguracji wystawy na Śląskim Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości – miejscu, które skupia i wspiera polskich projektantów. Zarówno Zamek, jak i telewizja Domo działają na rzecz promowania dobrego, polskiego designu, dlatego cieszę się, że możemy nawzajem się wspierać” – mówi Małgorzata Seck, Dyrektor Zarządzająca telewizji Domo.

Reportaż z wystawy będzie można zobaczyć na antenie Domo w drugiej połowie marca.

„Dizajnerki” to obraz, który nakreśla aktualną sytuację polskiego designu. Powodem jego powstania jest wyjątkowa w porównaniu z resztą świata liczba kobiet zajmujących się zawodowo projektowaniem i wzornictwem. Twórcy dokumentu zaprosili do rozmów projektantki z poważnym dorobkiem twórczym, ale również i te, które dopiero zaczynają karierę. O swoich twórczych wizjach, sposobie pracy i jej efektach opowiadają m.in. Magda Lubińska ze studia Moho, Kasia Okińczyc z Okinczycdesign, Renata Kalarus ze studia Metaforma, Agata Kulik-Pomorska z Malafor czy Anna Wojczyńska z Vis a Vis. W obrazie znajdują się też wypowiedzi kobiet będących niekwestionowanymi autorytetami w dziedzinie designu, m.in. profesor Teresy Kruszewskiej, Agnieszki Jacobson-Cieleckiej, Ewy Gołębiowskiej, Bogny Świątkowskiej czy Zuzanny Skalskiej.

UDOSTĘPNIJ:

Archiwum