"Dizajnerki" na antenie Domo

Czym jest design? To pytanie zadawał polskim projektantkom Jacek Dużyński, reżyser filmu dokumentalnego pt. „Dizajnerki”, który Domo pokaże 15 lutego o godzinie 22:00.

Dokument nakreśla aktualną sytuację polskiego designu. Powodem jego powstania jest wyjątkowa w porównaniu z resztą świata liczba kobiet zajmujących się zawodowo projektowaniem i wzornictwem. Nie jest to jednak feministyczny manifest, a raczej refleksja nad tym fenomenem i pytanie o szczególną rolę pań w polskim designie. Twórcy dokumentu zaprosili do rozmów projektantki z poważnym dorobkiem twórczym, ale również i te, które dopiero zaczynają karierę. O swoich twórczych wizjach, sposobie pracy i jej efektach opowiadają m.in. Magda Lubińska ze studia Moho, Kasia Okińczyc z Okinczycdesign, Renata Kalarus ze studia Metaforma, Agata Kulik-Pomorska z Malafor czy Anna Wojczyńska z Vis a Vis. W obrazie znajdują się też wypowiedzi kobiet będących niekwestionowanymi autorytetami w dziedzinie designu m.in. profesor Teresy Kruszewskiej, Agnieszki Jacobson-Cieleckiej, Ewy Gołębiowskiej, Czesławy Frejlich, Bogny Świątkowskiej czy Zuzanny Skalskiej. Film składa się z 20 epizodów, z których każdy stanowi zamkniętą całość.

Obraz Jacka Dużyńskiego został zainspirowany pomysłem, na którym Gian Luca Amadei oparł książkę "Discovering Women in Polish Design: Interviews & Conversations" – projekt zainicjowany przez Annę Pietrzyk-Simone w ramach POLSKA!YEAR, organizowany przez Instytut Adama Mickiewicza.

„Cieszymy się, że udało nam się wyprodukować film, który przybliży polskim widzom rodzimy design. To dziedzina, w której przez cały czas bardzo wiele się zmienia, polskie projekty odnoszą sukcesy na całym świecie. Tymczasem klienci w kraju w pierwszym odruchu sięgają po przedmioty zagranicznych projektantów. Mamy nadzieję, że nasza produkcja zmieni to podejście i przyczyni się do popularyzacji polskiego designu” – mówi Małgorzata Seck, dyrektor zarządzająca Domo.

We wrześniu 2009 roku dokument został zaprezentowany w Londynie podczas London Design Days.

UDOSTĘPNIJ:

Archiwum