film dokumentalny, Wlk. Brytania, 2010, 47

Londyn 2012: Zielone igrzyska

Film dokumentalny o przygotowaniach do Igrzysk Olimpijskich w 2012 roku w Londynie. Brytyjczycy za punkt honoru postawili ekologiczne podejście do projektów architektonicznych. Ta największa impreza sportowa na świecie zostanie zorganizowana według zasad zrównoważonego rozwoju, dzięki czemu będą to pierwsze w historii "zielone" igrzyska.

Ogłoszenie stolicy Wielkiej Brytanii gospodarzem Letnich Igrzysk Olimpijskich było ogromnym zwycięstwem, radością, ale również wyzwaniem. Londyn przekonał Komitet Olimpijski radykalną propozycją. Obiecał pierwsze igrzyska według zasad zrównoważonego rozwoju, które pozostawią trwały ślad. Wszystkie prace odbywają się w sposób, który ma nie zniszczyć ekosystemu, dlatego 90% materiałów ze zburzonych budynków zostało wykorzystanych do budowania olimpijskich obiektów.

Film pokazuje, w jaki sposób i w jakim tempie powstają obiekty olimpijskie, m.in. monumentalny Park Olimpijski, który jest największym parkiem powstałym w Londynie od ponad 100 lat. Na budowę infrastruktury na Igrzyska Olimpijskie w Londynie przeznaczono 8 mld funtów, z czego większość pieniędzy na trwałą architekturę. Wymagało to olbrzymiej przemiany i stworzenia rozległego terenu, który nie zniszczy miasta, a wręcz je wzbogaci.

UDOSTĘPNIJ: