⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Domo+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet.
Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.

film dokumentalny, USA, 2005, 46

Fenomeny nowoczesnego świata: Hydraulika

Twórcy filmu przedstawiają zawiłą i długą historię powstawania systemów kanalizacyjnych i rozwoju hydrauliki. Film z pewnością wpłynie na widzów, którzy po jego obejrzeniu inaczej spojrzą na wodę kapiącą z niedokręconego kranu.

Jak świat długi i szeroki, wszystkich ludzi na nim żyjących łączy jedna rzecz: jesteśmy zależni od wody. Bez względu na rasę, wyznanie czy status społeczny, wszyscy potrzebujemy jej do życia. Dlatego od tysięcy lat budowniczy i inżynierowie dokładali wszelkich starań, by bieżąca woda zagościła w pałacach władców i domach zwykłych ludzi.

Doprowadzenie bieżącej wody do domów zaprocentowało poprawą warunków życia i higieny, ułatwiło walkę z chorobami zakaźnymi, z którymi borykaliśmy się jeszcze przed wiekiem. Codziennie miliardy litrów wody wpływają i wypływają z naszych miast, miasteczek i domów przez miliony kilometrów wodociągów, rur i kanałów. Właściwie tego nie zauważamy i traktujemy wodę w kranach czy toalecie jako rzecz naturalną, która po prostu nam się należy. Warto jednak pamiętać, że nie zawsze tak było. Wszystko to jest możliwe dzięki pracy wielu pokoleń inżynierów, hydraulików i naukowców. Obecnie jesteśmy w stanie doprowadzić wodę do wszystkich miejsc w mieście i bez zbędnego hałasu pozbyć się zanieczyszczeń. Przez tysiące lat od starożytnych akweduktów doszliśmy do wielu udogodnień, takich jak automatyczne systemy zraszania i nawadniania ogrodów. Przeszliśmy ewolucję od przydomowych "wychodków" do średnio 3,5 łazienki przypadającej na każdy amerykański dom.

UDOSTĘPNIJ: