⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Domo+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet.
Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.

film dokumentalny, USA, 2008, 44

Fenomeny nowoczesnego świata: Empire State Building

Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Nowego Jorku i całych Stanów Zjednoczonych, najwyższym budynkiem w mieście, punktem obowiązkowym na trasie wszystkich turystów odwiedzających Wielkie Jabłko - Empire State Building.

Jego nazwa pochodzi od przydomku stanu Nowy Jork, który brzmi właśnie Empire State. Uroczyste otwarcie budynku nastąpiło 1 maja 1931 roku. Celebrował je prezydent Herbert Hoover. Budynek zaprojektowała pracownia architektoniczna Shreve, Lamb & Harmon Associates w modnym w tamtych czasach stylu art déco. Prace budowlane rozpoczęły się 17 marca 1930 roku i trwały zaledwie 410 dni. Do projektu zatrudnionych zostało 3400 pracowników, którzy działali według ściśle określonego harmonogramu.

ESB górował nad miastem do 1973 roku, miano najwyższej budowli odzyskał po zamachach terrorystycznych z 11 września 2001 roku. Jest drugim pod względem wysokości po Willis Tower w Chicago wieżowcem w Stanach Zjednoczonych. Ma 102 pietra, razem z anteną zamontowana na jego szczycie liczy 443,2 metra. Amerykańskie Stowarzyszenie Inżynierów Budownictwa zaliczyło budynek do 7 cudów współczesnego świata.

UDOSTĘPNIJ: