⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Domo+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet.
Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.

seria dokumentalna, Polska, 2012, 8 x 12

Drapacze atakują!

Seria opowiada o polskich wieżowcach. Jakub Szczęsny pokazuje bloki z PRL-owskiej przeszłości, wieżowce zaprojektowane po 89 roku oraz właśnie budowane i planowane drapacze chmur.

Prowadzący Jakub Szczęsny w lekko prześmiewczy i żartobliwy sposób nakreśla zalety i wady drapaczy chmur. Seria odpowiada m.in. na pytania dlaczego ludzie decydują się budować wieżowce, czy w takich budynkach dobrze się mieszka i pracuje, jak wielokondygnacyjne bloki wpływają na miasta i czy są bezpieczne.

W programie Szczęsny pyta Jana Kulczyka dlaczego chce wybudować Kulczyk Tower, odwiedza nowy apartamentowiec w Gdyni (Sea Towers), pokazuje zdjęcia z budowy Złotej 44, zdradza, dlaczego planowany budynek Agory na warszawskich Sielcach zmienił się w poziomy wieżowiec. Architekt przyjrzy się również wyjątkowym projektom w innych częściach świata, m.in. osiedlom w Bronxie, wysokościowcom w Hong Kongu i Rio de Janeiro czy nowojorskiemu wieżowcowi Enronu. Jako ciekawostka w programie znajdą się również katastroficzne zdjęcia płonących i zawalających się wieżowców.

Jakub Szczęsny - architekt; Grupa Projektowa Centrala. Studiował w szkole Paris La Defense i na Wydziale Architektury w Barcelonie. W latach dziewięćdziesiątych był ilustratorem i dyrektorem artystycznym w agencji reklamowej. Pracuje głównie nad eksperymentalnymi domami dla odważnych klientów oraz ingerencjami w przestrzeniach publicznych w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Australii. Kocha Pałac Kultury za to, że wygląda jak scenografia Gotham City z Batmana.

UDOSTĘPNIJ:
WSZYSTKO O PROGRAMIE Drapacze atakują Drapacze atakują

Prowadzący

Jakub Szczęsny

Jakub Szczęsny jest jednym z niewielu polskich architektów... więcej »

Wideo i zdjęcia: