Drapacze atakują

Drapacze atakują

Seria o polskich wieżowcach. Architekt Jakub Szczęsny pokazuje bloki z czasów PRL, wysokościowce zaprojektowane po 89 roku oraz niedawno zbudowane drapacze chmur.

Prowadzący Jakub Szczęsny w lekko prześmiewczy i żartobliwy sposób nakreśla zalety i wady drapaczy chmur. Szuka odpowiedzi na pytania, dlaczego ludzie budują wieżowce, czy w takich budynkach dobrze się mieszka i pracuje, jak wielokondygnacyjne bloki wpływają na miasta i czy są bezpieczne. 

W programie Szczęsny pyta Jana Kulczyka dlaczego chce wybudować Kulczyk Tower, odwiedza  apartamentowiec w Gdyni (Sea Towers), pokazuje zdjęcia z budowy Złotej 44, zdradza, dlaczego planowany budynek Agory na warszawskich Sielcach zmienił się w poziomy wieżowiec. Architekt przygląda się również wyjątkowym projektom w innych częściach świata, m.in. osiedlom w Bronxie, wysokościowcom w Hong Kongu i Rio de Janeiro czy nowojorskiemu wieżowcowi Enronu. Jako ciekawostka w programie znajdą się również katastroficzne zdjęcia płonących i zawalających się wieżowców. 

Jakub Szczęsny - architekt; Grupa Projektowa Centrala. Studiował w szkole Paris La Defense i na Wydziale Architektury w Barcelonie. W latach dziewięćdziesiątych był ilustratorem i dyrektorem artystycznym w agencji reklamowej. Pracuje głównie nad eksperymentalnymi domami dla odważnych klientów oraz ingerencjami w przestrzeniach publicznych w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Australii. Kocha Pałac Kultury za to, że wygląda jak scenografia Gotham City z Batmana.

Prowadzący

Jakub Szczęsny
Jakub Szczęsny

Jakub Szczęsny jest jednym z niewielu polskich architektów... więcej »

Serie:

Wideo i zdjęcia: