film dokumentalny, Polska, 2009, 53

Dizajnerki

Obraz Jacka Dużyńskiego został zainspirowany pomysłem, na którym Gian Luca Amadei oparł książkę "Discovering Women in Polish Design: Interviews & Conversations", będącą częścią projektu POLSKA!YEAR, organizowanego przez Instytut Adama Mickiewicza. Film składa się z dwudziestu epizodów, z których każdy stanowi zamkniętą całość. "Dizajnerki" to pierwszy pełnometrażowy film dokumentalny wyprodukowany przez telewizję DOMO+.

Dokument nakreśla aktualną sytuację polskiego designu. Powodem jego powstania jest wyjątkowa w porównaniu z resztą świata liczba kobiet w Polsce zajmujących się zawodowo projektowaniem i wzornictwem. Nie jest to jednak feministyczny manifest, a raczej refleksja nad tym fenomenem i pytanie o szczególną rolę pań w polskim designie. Twórcy dokumentu zaprosili do rozmów projektantki z poważnym dorobkiem twórczym, ale również te, które dopiero zaczynają karierę. Widzowie mają okazję zobaczyć obiekty, które przyniosły rozgłos ich autorkom. W filmie nie zabrakło również wypowiedzi krytyczek, teoretyczek i popularyzatorek polskiego designu, będących niekwestionowanymi autorytetami w tej dziedzinie. Każda z bohaterek ma swoją teorię na temat projektowania i roli kobiet w designie. Każda z nich inaczej też postrzega niezwykle skomplikowany proces tworzenia. Jednak z tej wielości myśli i wrażeń wyłania się bardzo spójny obraz polskiego rynku wzornictwa. We wszystkich głosach słychać tę samą nutę nadziei na przyszłość: niebawem polski design będzie rozpoznawalny na świecie i stanie się ważnym elementem polskiej rzeczywistości.
Jacek Dużyński jest operatorem obrazu, scenarzystą i reżyserem. Studiował na UAM w Poznaniu filologię polską oraz w PWSFTviT w Łodzi na wydziale operatorskim. Jest współtwórcą grupy Ankh Fabryk, zajmującej się filmem, muzyką i działaniami plastycznymi. Zdobywał nagrody na festiwalach międzynarodowych (Tel Aviv, Monachium, Houston). Współpracował z Leszkiem Mądzikiem, Ferencem van Damme i Grzegorzem Królikiewiczem. Ma na koncie zdjęcia do kilkudziesięciu filmów dokumentalnych i teatrów telewizji. Jest autorem filmów animowanych i wideoklipów. Na stałe współpracuje z Se-ma-forem, CANAL+ i TVP.

UDOSTĘPNIJ:
WSZYSTKO O PROGRAMIE Dizajnerki Dizajnerki

Wideo i zdjęcia: