seria dokumentalna, Wlk. Brytania, 2009, 6 x 50

Design według Starcka

Philippe Starck, jeden z najbardziej znanych współczesnych projektantów, poszukuje w Wielkiej Brytanii designera na miarę XXI wieku. Brytyjczycy uważani są za ludzi kreatywnych, jednak według ekspertów nie wykorzystują swojego talentu mimo, że jednym z najbardziej obleganych kierunków na uczelniach jest Design. W programie Philippe Starck postanawia przyjrzeć się młodym projektantom, w których drzemie potencjał i pomóc im osiągnąć sukces.

Twórcy programu przedstawiają 12 uzdolnionych młodych osób, które przeszły ogólnokrajowe eliminacje i zostały zaproszone do prestiżowej szkoły Philippa Starcka - School of Design w Paryżu, uważanej za wylęgarnię talentów. Studenci praktykują pod czujnym okiem mistrza, który daje im szanse na zrealizowanie pomysłów. Nagrodą dla najlepszego z nich jest wyprodukowanie zaprojektowanego produktu i półroczny kontrakt w firmie Starcka. W czasie nauki studenci przechodzą przez kolejne etapy procesu projektowania: od powstania pomysłu, przez wykonanie modelu i testów, po zagadnienia związane z produkcją i wprowadzeniem produktu na rynek. Dostają od nauczyciela kolejne zadania, którym muszą sprostać. Wszystko po to, aby sprowokować działanie, rozbudzić ich talent i ambicje. Ćwiczenia mają pomóc w stworzeniu prototypów produktów, które będą hitami na rynku.

Nie wszyscy uczniowie podołają wymaganiom związanym z jasno określonymi celami i wysokim standardem pracy i z odcinka na odcinek program opuszczają kolejne osoby. W ostatniej części programu widzowie poznają zwycięzcę, który zasłużył na pracę u boku mistrza. Philippe Starck jest jednym z najbardziej znanych współczesnych architektów i projektantów. Urodził się w 1949 roku w Paryżu. Jest artystą wszechstronnym - projektuje m.in. meble, ubrania, urządzenia AGD, opakowania, pojazdy (np. motocykl Aprilia 6.5) a także budynki. Współpracuje m.in. z firmami: Alessi, Aprilla, JC Decaux, Puma AG. Jest absolwentem paryskiej szkoły l'École Nissim de Camondo. W 1968 roku założył własną firmę projektową. Jest autorem wielu produktów codziennego użytku, w tym opakowań, np. wody mineralnej Vitte czy wyciskacza do cytryn firmy Alessi. Projektuje także produkty ekskluzywne. W 1982 roku zaprojektował meble dla prezydenta Francji François Mitterranda do Pałacu Elizejskiego. Od 1981 roku projektuje dla autorskiej marki xO DESIGN.

UDOSTĘPNIJ: