seria dokumentalna, Polska, 2010, 13 x 26

Design - istota rzeczy

"Design - istota rzeczy", którego gospodarzem jest polski projektant, Tomek Rygalik, to program odkrywający świat otaczających nas przedmiotów. Wszystko, z czym codziennie mamy do czynienia, z wyjątkiem świata natury, jest dziełem człowieka. Każdy przedmiot, bez względu na jego funkcję, musi zostać zaprojektowany tak, by spełniał oczekiwania użytkownika, czy to estetyczne, czy praktyczne.

Rygalik w swoim programie obserwuje i analizuje przedmioty codziennego użytku, takie jak np. krzesło, żarówka, różnego rodzaju opakowania czy rower. Zachęca widzów do bardziej świadomego podejścia do świata materii, odkrywania niuansów i delektowania się szczegółami, które na ogół nie są zauważane. Design to projektowanie, za każdym przedmiotem stoi jakiś człowiek, który zastanawiał się nad jego wyglądem, praktycznością czy też ergonomią. Dlatego warto bardziej świadomie podchodzić do rzeczy codziennego użytku i odpowiedzialnie podejmować decyzje o zakupach. W programie pojawiają się młodzi projektanci, którzy z gospodarzem rozmawiają o rożnych aspektach designu. Nie zabraknie też wywiadów z największymi światowymi designerami i reportaży ukazujących historię różnych produktów, które stały się współczesnymi ikonami.
Tomek Rygalik to pierwszy Polak, który został pracownikiem naukowym londyńskiego Royal College of Art. Urodził się w 1976 roku w Łodzi. Studiował Architekturę i Urbanistykę na Politechnice Łódzkiej oraz Industrial Design na Pratt Institute w Nowym Jorku (BA/Hons). Po kilku latach pracy dla firm projektowych w USA podjął studia na Royal College of Art w Londynie (MA), gdzie po otrzymaniu dyplomu został pracownikiem naukowym. Dziś ma na swoim koncie wiele międzynarodowych nagród i wdrożonych produktów. Współpracuje m.in. z Moroso, Artek, Iker, Noti, Vox, Heal's, ABR, Ideal Standard. Prowadzi pracownię projektowania na Wydziale Wzornictwa Przemysłowego Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (PG13).

UDOSTĘPNIJ:
WSZYSTKO O PROGRAMIE Design - istota rzeczy Design - istota rzeczy

Wideo i zdjęcia: