Design - istota rzeczy

Design - istota rzeczy

Tomek Rygalik pokaże, jak projektuje się przedmioty codziennego użytku – meble, oświetlenie, opakowania, autobusy, a nawet…jedzenie!

Tomek Rygalik, czołowy polski projektant przemysłowy, odkrywa przed widzami świat otaczających nas przedmiotów. Wszystko, z czym mamy do czynienia na co dzień, z wyjątkiem świata przyrody, jest dziełem człowieka. Każdy przedmiot użytkowy został przez kogoś zaprojektowany. Każdy ma jakąś funkcję, kształt, kolor, konsystencję i inne właściwości, które ktoś musiał przemyśleć.

Jak wygląda proces projektowy od podszewki? Jakie są jego poszczególne etapy? Jak testuje się prototyp, zanim dany przedmiot trafi do seryjnej produkcji? W kolejnych odcinkach Rygalik pokazuje, jak przebiega projektowanie różnych obiektów, zarówno tych stosunkowo prostych, jak np. opakowania, jak i bardzo złożonych, jak np. środki transportu. Zachęca widzów do bardziej świadomego podejścia do świata materii, odkrywania niuansów i delektowania się szczegółami, które na ogół nie są zauważane.

W programie biorą udział młodzi projektanci, którzy rozmawiają z Rygalikiem o rożnych aspektach designu. Nie zabraknie też wywiadów z największymi światowymi designerami i reportaży ukazujących historię różnych produktów, które stały się współczesnymi ikonami.


Tomek Rygalik to pierwszy Polak, który został pracownikiem naukowym londyńskiego Royal College of Art. Urodził się w 1976 roku w Łodzi. Studiował Architekturę i Urbanistykę na Politechnice Łódzkiej oraz Industrial Design na Pratt Institute w Nowym Jorku (BA/Hons). Po kilku latach pracy dla firm projektowych w USA podjął studia na Royal College of Art w Londynie (MA), gdzie po otrzymaniu dyplomu został pracownikiem naukowym. Dziś ma na swoim koncie wiele międzynarodowych nagród i wdrożonych produktów. Współpracuje m.in. z Moroso, Artek, Iker, Noti, Vox, Heal's, ABR, Ideal Standard. Prowadzi pracownię projektowania na Wydziale Wzornictwa Przemysłowego Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (PG13).

   

Serie:

Wideo i zdjęcia: