⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Domo+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet.
Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.

Florystyka

Florystyka

Kwiaty to jeden z najpiękniejszych tworów natury, dlatego człowiek lubi się nimi otaczać. Florystyka, czyli sztuka układania kwiatów, znana jest od czasów starożytnych. Ofiary ze starannie dobranych i skomponowanych, również w aspekcie symbolicznym, roślin składano bogom. Kultury azjatyckie - jak choćby japońska - przykładały do florystyki duże znaczenie. Obecnie zawód florysty cieszy się coraz większym zainteresowaniem, a pięknie i pomysłowo skomponowane bukiety stają się nieodłącznym elementem dobrze zaprojektowanych wnętrz.

Słowo florystyka ma dwa znaczenia: po pierwsze, jest to nauka zajmująca się badaniem flory poszczególnych regionów świata. Po drugie - sztuka układania kwiatów, w Polsce zwana także bukieciarstwem. W naszym kraju florysta nie jest jeszcze zawodem szkolnym, można się go uczyć na kursach i warsztatach. Figuruje w klasyfikacji gospodarczej w grupie zawodów plastycznych i pokrewnych. Zadaniem florysty jest tworzenie różnego rodzaju kompozycji roślinnych - począwszy od bukietów i wiązanek sprzedawanych w kwiaciarniach, po większe, całościowe projekty, jak np. dekoracja wnętrz czy oprawa uroczystości weselnej. Wymaga to dużych zdolności manualnych, wyrobionego zmysłu estetycznego i artystycznego, znajomości wielu gatunków roślin i zasad ich pielęgnacji oraz rozumienia symboliki kwiatów i zasad łączenia kolorów. Trzeba też uważnie śledzić trendy i nadążać za modą, a najlepiej – samemu ją kreować. Każdy sezon, podobnie jak w przemyśle odzieżowym, przynosi coś nowego, czym można zainteresować klientów. Profesjonalnych florystów zatrudniają właściciele restauracji, kawiarni, hoteli, eleganckich sklepów, organizatorzy targów i konferencji , a także osoby prywatne - właściciele domów i mieszkań. Poza projektowaniem i wykonywaniem kompozycji florysta zajmuje się też przygotowaniem suszu roślinnego, utrwalaniem roślin, pakowaniem i zabezpieczaniem ich do transportu. Co najmniej kilka razy w roku ma okazję, żeby pokazać swój kunszt szerszemu gronu widzów na wystawach i konkursach oraz powalczyć o tytuł najlepszego w swoim fachu.

Floryści są dobrze zorganizowani. W Europie od ponad pół wieku działa Międzynarodowa Federacja Florystyczna FLORINT (International Florist Organisation), do 2009 roku znana jako FEUPF, czyli European Federation of Professional Florists’ Associations. Została założona w 1956 roku w Strasburgu, na fali procesu integracji europejskiej i związanych z nim przemian, m.in. w handlu. Obecnie FLORINT zrzesza organizacje florystyczne z 20 państw europejskich, także z Polski. Reprezentuje interesy małej, ale prężnej gałęzi przemysłu. Szacuje się, że ok. 100.000 osób związanych z branżą florytstyczną generuje obroty rzędu 15 bilionów euro. Jednym z szacownych członków FLORINT jest BFA (The British Florist Association) - najbardziej znana organizacja florystyczna na Wyspach Brytyjskich. BFA zrzesza ok. 6500 osób, ma ponad 50 lat. Zapewnia swoim członkom liczne bonusy i zniżki, reprezentuje ich interesy w sporach z rządem (np. w sprawach podatkowych), organizuje liczne warsztaty zarówno z dziedziny florystyki, jak i zarządzania, oraz konkursy w Chelsea, w których wyłaniany jest florysta i młody florysta roku. Coroczna konferencja BFA odbywająca się w ostatnim tygodniu października jest okazją do wymiany doświadczeń i prezentacji najnowszych trendów.


W tekście wykorzystano zdjęcia udostępnione przez Biuro Kwiatowe Holandia

Polskie strony poświęcone florystyce znajdziesz tutaj

O symbolice kwiatów czytaj na http://www.kwiaty-polskie.alpha.pl/

UDOSTĘPNIJ: