Sklep doskonały

Sklep doskonały

W dobie ogromnej konkurencji na rynku i obfitości wszelkiego rodzaju dóbr atrakcyjny towar nie wystarczy, żeby przyciągnąć klientów do sklepu - sam sklep również musi być atrakcyjny. Wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom wielu architektów wnętrz specjalizuje się właśnie w projektowaniu, aranżacji i wyposażeniu wnętrz sklepów, salonów wystawienniczych oraz biur sprzedaży. Jak wygląda ich praca i jak wspaniały może być jej efekt, pokazuje emitowany na antenie Domo serial pt. Projekt: Otwarcie.

Firmy rozmaitych branż zatrudniają specjalistów, aby stworzyć niepowtarzalne wnętrza, które zachwycą klientów i będą wizytówką marki. Pracownie architektoniczne oferują bardzo szeroki zakres usług, obejmujący m.in. projektowanie i aranżację wnętrz sklepów, salonów firmowych, showroomów, biur obsługi klienta i innych wnętrz komercyjnych, projektowanie mebli sklepowych i kreację nowych konceptów sklepów. Gwarantują przemyślany projekt, adekwatny do stylu i wizerunku danej marki, unikalną architekturę, staranne wykończenie wnętrz, funkcjonalne wyposażenie oraz doskonałą prezentację produktów i usług (visual merchandising). Niektóre proponują pomoc na każdym etapie powstawania biznesu: od pomysłu na logo i charakter marki (brand identity), poprzez projekt aranżacji wnętrza i mebli, realizację i wyposażenie sklepu, po wykonanie podręcznika projektowania (manual) i produkcję materiałów reklamowych aż po ustalenie działań wspierających sprzedaż. Zapewniają optymalne wykorzystanie przestrzeni przy użyciu określonego budżetu i w ustalonym terminie, kuszą stworzeniem unikalnej atmosfery zakupów, której klienci nie będą potrafili się oprzeć. Zleceniodawca zamawia sklep doskonały, a zleceniobiorca dostarcza mu go w określonym czasie. Terminy są na ogół napięte, bo zamawiającym zależy na jak najszybszym otwarciu obiektu dla klientów i rozpoczęciu sprzedaży. Wiadomo - czas to pieniądz.

Jednym z istotnych elementów decydujących o powodzeniu danego salonu sprzedaży jest skuteczny visual merchandising. To nowoczesne narzędzie komunikacji marketingowej, sposób na taką prezentację produktu, która sprawi, że dany towar stanie się zauważony i pożądany przez klienta. Visual merchandising spełnia bardzo ważną rolę w procesie sprzedaży, ponieważ sklep jest tym miejscem, w którym dana marka bezpośrednio spotyka się z klientem. Dotyczy on niemal wszystkich gałęzi handlu, ale największą rolę odgrywa w przypadku firm odzieżowych. Skuteczny visual merchandising nie tylko podnosi walory estetyczne sklepu, ale przekłada się na realny wzrost sprzedaży. Jest finalnym ogniwem kampanii reklamowej. W wyniku tej ostatniej w świadomości klienta tworzy się określony wizerunek marki. W trakcie pierwszej wizyty w salonie sprzedaży następuje konfrontacja tego wyobrażenia z rzeczywistością. Jeśli wypadnie pomyślnie, wzmacnia działanie kampanii reklamowej. Jeśli jednak klient dozna zawodu, straci zaufanie do marki. Dla większości klientów miejscem, w którym podejmują decyzję o kupieniu danej rzeczy, nadal jest sklep. Dlatego tak ważne jest, by stanowił spójną całość z wizerunkiem marki. Visual marchandising jako specjalizacja zawodowa zyskuje coraz większą popularność, również w Polsce. Można się jej uczyć m.in. w Krakowskich Szkołach Artystycznych. Odniesienie sukcesu w tym zawodzie wymaga połączenia wiadomości z wielu dziedzin z kreatywnością i zdolnościami organizacyjnymi. Trzeba mieć żyłkę artystyczną i wyobraźnię, jak również umiejętność przewidywania trendów. Visual merchandising to moda i tak jak moda zmienia się, podlega różnym tendencjom i zmianom.

UDOSTĘPNIJ: