Świąteczne dekoracje

Świąteczne dekoracje

Święta Bożego Narodzenia to czas, kiedy cała rodzina gromadzi się przy stole. Zanim jednak zasiądziemy do wigilijnej kolacji, warto zadbać o odpowiednią oprawę tego radosnego wydarzenia. Zielona choinka, stroiki, bombki, kolorowe światełka, lichtarze i zawieszki tworzą niepowtarzalny nastrój. Wiele osób latami przechowuje ozdoby bożonarodzeniowe, które przechodzą z pokolenia na pokolenie. W sklepach występuje prawdziwe bogactwo bombek w różnych stylach - od rustykalnego, poprzez barokowy aż po minimalistyczny. Każdy może wybrać coś dla siebie.

Dla wielu z nas nieodłącznym elementem Bożego Narodzenia jest choinka - iglaste drzewko, naturalne lub plastikowe. To pierwsze pięknie pachnie, ale jest nieco kłopotliwe. Jeśli nie lubisz zbierać opadłego igliwia, wybierz drzewko plastikowe, które ma tę zaletę, że posłuży ci przez wiele zim. Wśród choinkowych ozdób królują szklane bombki w najróżniejszych kolorach. Ładnie prezentują się ozdoby w dwóch zestawieniach kolorystycznych: czerwony ze złotym lub niebieski ze srebrnym. Elegancko wyglądają choinki całe w srebrze lub bieli i w kryształkach, które pięknie mienią się w świetle. Bombki mogą być klasyczne, okrągłe lub przybierać fantazyjne kształty - aniołków, reniferów, lalek, serduszek, rajskich ptaków, zabawek i gwiazdek. Do łask powróciły specjalnie wypiekane na tę okazję pierniczki, a także figurki z czekolady i marcepana. Wielu miłośników ma styl rustykalny, reprezentowany przez znane z Cepelii szklane ptaszki na sprężynce, figurki z masy solnej, ludziki ze słomy oraz papierowe łańcuchy. Modne i bardzo efektowne są ozdoby stylizowane na stare, XIX wieczne zabawki.

Zwyczaj przystrajania choinki na Boże Narodzenie ma korzenie w średniowieczu. Iglaste drzewko zawdzięcza swą nobilitację świętemu Bonifacemu, mnichowi, który w VIII wieku nawracał pogan żyjących na terenie dzisiejszych środkowych i wschodnich Niemiec. Jak głosi legenda, pewnego dnia Bonifacy nakazał ściąć potężny dąb, darzony przez Germanów szczególną czcią. Upadając, drzewo zniszczyło wszystkie inne rosnące obok, oprócz niewielkiej jodełki. Bonifacy uznał to za znak niebios. Wiecznie zielone drzewko stało się symbolem Chrystusa i chrześcijaństwa. Misjonarze często odwoływali się do pogańskich symboli i obrzędów, niejako adaptując je dla potrzeb nowej religii, a obchody chrześcijańskich świąt łączono z tradycjami pogańskimi. W religiach germańskich drzewa - m.in. dęby i jesiony - były otoczone kultem. W trakcie obrzędów przystrajano ich gałęzie ozdobami. Zielone przez cały rok drzewo iglaste doskonale nadawało się na symbol nowej religii.
Pierwsze bożonarodzeniowe choinki w obecnym znaczeniu tego słowa zaczęto ubierać na początku XVII wieku, na francusko-niemieckim pograniczu. Wieszano na nich jabłka, jako przypomnienie grzechu pierworodnego, i świeczki - symbolizujące zbawienie i światło Chrystusa. Na czubku drzewka umieszczano gwiazdę, zwiastun narodzin Zbawiciela. Zwyczaj przystrajania choinek na Boże Narodzenie upowszechnił się na początku XIX wieku w Niemczech i Austrii - również na ziemiach polskich zaboru pruskiego i austriackiego. Nieco później dotarł do Skandynawii i Francji. W Anglii pojawił się wraz z niemieckim księciem Albertem, który poślubił królową Wiktorię. Na zamku Windsor pierwsza choinka stanęła w 1841 roku. Niedługo później emigranci z Niemiec przywieźli zwyczaj dekorowania choinki do Stanów Zjednoczonych.

Zanim zaczęto produkować szklane bombki, na świątecznych drzewkach umieszczano ozdoby z papieru, słomy, drewna oraz różnego rodzaju słodycze i owoce. Ich dobór nie był przypadkowy, gdyż miały zapewnić rodzinie pomyślność w nadchodzącym roku. Jabłka symbolizowały zdrowie i urodę, orzechy zawijane w złotko - dobrobyt i siły witalne, pierniki - dostatek, łańcuchy - wzmocnienie więzi rodzinnych. Gwiazdka na czubku choinki to pamiątka gwiazdy betlejemskiej i znak wskazujący wędrowcom drogę do domu, a dzwonki oznaczają dobre nowiny i radosne wydarzenia w rodzinie. Pierwsze bombki ze szkła zaczęto wytwarzać w połowie XIX wieku we wschodnich Niemczech, w Turyngii. Ich produkcja była możliwa dzięki udoskonaleniu technologii wydmuchiwania bardzo cienkich i lekkich kul. W latach osiemdziesiątych XIX wieku Tomas Edison opatentował elektryczne lampki na choinkę. Wcześniej zawieszano na drzewkach świeczki lub zimne ognie, co miewało przykre konsekwencje.

Oprócz choinki, tradycyjnym roślinnym elementem bożonarodzeniowych dekoracji jest jemioła, gałązki drzew iglastych i ostrokrzewu. Pęki jemioły, która jest symbolem miłości, przyjaźni i zgody, zawiesza się nad wigilijnym stołem albo nad wejściowymi drzwiami, kuchnią, czy kominkiem. Stół można przyozdobić gałązkami sosny, jodły, świerku lub jałowca, które ładnie wyglądają i pięknie pachną.

UDOSTĘPNIJ: