⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Domo+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet.
Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.

Poznaliśmy zwycięzców Domo+ Design Camp

Poznaliśmy zwycięzców Domo+ Design Camp

­W środę 21 listopada, podczas uroczystego obiadu, poznaliśmy zwycięzców warsztatów zorganizowanych przez Domo+, poświęconych walce ze smogiem. Uczestnicy warsztatów wraz z jurorami zostali zaproszeni do Restauracji LIF, gdzie ogłoszono oficjalne wyniki. Poza nagrodą główną, którą bezspornie przyznano projektowi OTO, jury podjęło zaskakującą decyzję o specjalnym wyróżnieniu projektu grupy POSTSMOG.

Uczestnikami warsztatów byli studenci i absolwenci wzornictwa, a tematem przewodnim warsztatów była walka ze smogiem, w związku z czym uczestnicy, którzy podzielili się na grupy, mieli zaprojektować innowacyjne rozwiązania antysmogowe.

Na uroczystość wręczenia nagród zostało stworzone specjalnie menu, w którym kolory dań nawiązywały do trzech elementów: czarne do smogu, zielone do roślin oraz białe do powietrza. Całe wydarzenie poprowadził Damian Urbańczyk znany widzom Domo+ z serii programów „Luksus na sprzedaż” i „Wyzwanie - nowe mieszkanie”.

Zaraz po przystawce ogłoszone zostało specjalne wyróżnienie dla projektu, który ze swoją koncepcją znacznie wybiegł w przyszłość, jednocześnie odbiegając zupełnie od rozwiązań zaprezentowanych przez pozostałych uczestników. Grupa POSTSMOG, którą stworzyli Jeremiasz Rzenno i Wiktoria Kopera, zaprojektowała oryginalne urządzenie o nazwie [O]gień, które swoje zastosowanie znalazłoby dopiero w rzeczywistości, w której społeczeństwu udałoby się rozwiązać problem smogu. Miałoby ono być alternatywą dla ognia, który byłby ostatnim źródłem zanieczyszczenia powietrza.

Projekt [O]gień grupy POSTSMOG

Pozostałe grupy oczekiwały w napięciu na laureata nagrody głównej, który został ogłoszony tuż przed deserem. Zwycięzcami konkursu zostali Aleksandra Jankowska, Bronka de Sage oraz Alexander Litwiński z grupy OTO, którzy zaprojektowali czujnik smogu informujący o poziomie zanieczyszczenia powietrza. Projekt ten został doceniony szczególnie ze względu na dwie kwestie. Pierwszą z nich jest społeczny charakter czujnika, którego „błękitna kropka” widoczna na zewnątrz jest symbolem budującym świadomość w zakresie zagrożeń wynikających ze smogu. Drugą kwestią dostrzeżoną przez jury jest nowoczesne i bardzo kompleksowe podejście do projektu. Czujniki smogowe to urządzenia powszechne obecnie na rynku. OTO wyróżnia się jednak nieszablonowym podejściem do prezentacji danych, wykorzystanymi materiałami oraz unikalną nieinwazyjną estetyką.

Projekt OTO:

 

 

 

Chcielibyśmy bardzo podziękować uczestnikom warsztatów i pogratulować zwycięzcom oraz życzyć im udanej realizacji projektu! Zapraszamy do obejrzenia wywiadów z uczestnikami warsztatów, którzy opowiedzieli nam o swoich wrażeniach przed kamerą:

Warsztaty odbyły w dniach 15-22 września 2018 roku w Centrum Kreatywności Kulturalno-Społecznej w Sobolach na Lubelszczyźnie.

Zadaniem uczestników było zaprojektowanie innowacyjnego rozwiązania antysmogowego. Pracowali w grupach. Nagrodą dla najlepszego projektu jest stypendium 20 000 PLN* oraz pokrycie kosztów prototypowania.

PARTNER AKCJI:

UDOSTĘPNIJ: