⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Domo+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet.
Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.

Sławy polskiego designu. Najlepsi projektanci sztuki użytkowej

Sławy polskiego designu. Najlepsi projektanci sztuki użytkowej

Polski design ma wspaniałych twórców o światowej renomie. Rygalik, Kuchciński, Zięta, Kalarus czy Augustyniak to nazwiska polskich projektantów, z których możemy być dumni. Są laureatami wielu międzynarodowych nagród w dziedzinie wzornictwa w tym Red Dot Design Award, nazywanej Oscarem designu.

Typowo polski design od zawsze miał trafiać w gusta przeciętnego odbiorcy, a więc być dość prosty i funkcjonalny. Polacy z coraz większym znawstwem doceniają jednak nie tylko walory użytkowe, ale również ponadczasowy design i urodę mebli, i przedmiotów codziennego użytku, a polscy twórcy robią światowe kariery.

Tomasz Rygalik – ikona studentów wzornictwa

Tomek Rygalik jest topowym polskim projektantem sztuki użytkowej, którego styl jest rozpoznawany, a prace doceniane na całym świecie. Studiował na Politechnice Łódzkiej (architekturę i urbanistykę), nowojorskim Pratt Institute (wzornictwo przemysłowe), a także londyńskim Royal College of Art (projektowanie produktu), gdzie następnie prowadził projekty badawczo-rozwojowe. Stanowisko pracownika naukowego Research Associate na tak prestiżowej uczelni ułatwiło mu otrzymanie etatu na warszawskiej ASP – gdzie wykłada design management na Wydziale Wzornictwa Przemysłowego. Designer cieszy się na uczelni uznaniem, a przyszli polscy projektanci marzą o karierze choć trochę zbliżonej do osiągnięć Rygalika.

Tomek Rygalik pracował w licznych firmach projektowych w USA, gdzie zajmował się głównie tworzeniem designu drobnego sprzętu użytkowego, np. elektroniki. Współpracował m.in. z takimi koncernami jak MTV, Unilever, Kodak, Polaroid. W 2006 roku założył własne Studio Rygalik. Jako dyrektor artystyczny Comforty wypromował swoje interesujące projekty produkowane przez tę firmę: sofy „Chopin”, „Zulu”, „Soft”. Obecnie zajmuje to samo stanowisko w najstarszej polskiej firmie produkującej meble, działającej od 1881 roku - Paged. Projektant był wielokrotnie nagradzany, a jego projekty pozostają ozdobą wystaw w Tokio, Nowym Jorku, Mediolanie czy Monachium. Ma na koncie takie nagrody jak DesignAlive Awards (2015), Designer Roku (2015) (nagroda Instytutu Wzornictwa Przemysłowego), must have Lodz Design Festival (2015), finalista międzynarodowego konkursu The British Council’s International Young Design Entrepreneur of the Year (2007) i wiele innych.

Oskar Zięta – twórca mebli przyszłości

Oskar Zięta studiował architekturę na szczecińskiej Politechnice, a następnie przebywał na stypendium na Politechnice Federalnej w Zurychu. Jako asystent naukowy w Katedrze Komputerowego Wspomagania Projektowania Architektonicznego skupił się na badaniach wpływu technologii cyfrowej na przetwarzanie metalu. Stworzył innowacyjną technologię obróbki stali, FiDU (formowanie ciśnieniem wewnętrznym), stosowaną jako najnowocześniejsze rozwiązanie konstrukcyjne. Projektant wykorzystuje je przede wszystkim we wzornictwie meblowym, co zostało docenione licznymi nagrodami od branży designerskiej. Prestiżowy „Wired” nazwał projekty Zięty meblami przyszłości, gdyż przypominają one nieco futurystyczne, dmuchane, metalowe balony. Celem designera jest produkowanie lekkich i poręcznych, lecz wytrzymałych krzeseł bądź foteli, do których będzie można samodzielnie wtłoczyć pompką powietrze. Pierwsze świetnie sprzedające się na świecie projekty Oskara Zięty to chociażby stołek „Plopp”, który z wyglądu przypomina lekki plażowy dmuchany stołek, a w praktyce wytrzymuje nacisk ponad dwóch ton lub krzesło „Chippensteel” z wycinanej laserowo stali, oznajmiające początek nowego podejścia do projektowania - Prozessdesign. Prace designera zostały docenione wieloma nagrodami w tym: Red Dot Design Award (2008), German Design Council Prize (2009), Audi Mentor Prize (2011) czy Dutch Design Week (2014),

Piotr Kuchciński – designer absolutny. Od grafiki, przez meble po budynki

Piotr Kuchciński – absolwent budownictwa lądowego na Politechnice Poznańskiej. Jego wszechstronność stanowi przykład multitalentu dla młodych polskich projektantów, a jego styl charakteryzuje przede wszystkim geometria i prostota form. Zajmuje się zarówno designem mebli, jak i budynków, osiedli i przestrzeni miejskiej, a także grafiką użytkową. Współpracuje z takimi markami jak Noti, Balma, Profim, Meble VOX. Do najsławniejszych projektów należą sofa Clapp, kolekcje mebli H2 i Inbox oraz wiele innych, które zostały docenione nagrodami Red Dot Design Award (2013 i 2014), Desidner Roku (2012), Produkt Roku Meble Plus (2010, 2006, 2005 i 2004).

Renata Kalarus – czołowa projektantka młodego pokolenia

Renata Kalarus – absolwentka Wydziału Form Przemysłowych na krakowskiej ASP; współpracowała z takimi markami, jak Iker i Noti, tworząc nagradzane autorskie kolekcje mebli. Obecnie prowadzi firmę Metaforma i zajmuje się projektowaniem oraz produkcją elementów wyposażenia wnętrz. Do jej najbardziej znanych dzieł należą: krzesło Comma nawiązujące do interpunkcyjnego przecinka (symbolu zatrzymania się), wyróżnione w konkursie Red Dot Award (2009) oraz sofa Bibik loft, która zmienia się z klasycznej sofy w ogromne łoże z wydzielonymi strefami wypoczynku.

Tomasz Augustyniak – projektant wszechstronny

Tomasz Augustyniak – studiował na poznańskim ASP oraz w Pracowni Interpretacji Produktu. Znany jest głównie jako projektant mebli, ale projektuje również środki transportu, sprzęt AGD, biżuterię, ceramikę, oświetlenie. Współpracuje z wieloma polskimi firmami meblarskimi np. Noti, Comforty, VOX Industrie, Mikomax, Nap, Piu design. Przeszło 200 prac jego autorstwa jest wdrożonych do masowej produkcji. Do najbardziej znanych należą m.in.: meble Tukan (producent Noti), meble biurowe Tess, Maestro (Mikomax), meble tapicerowane Fin i Neon (dla Marbet Style). Brał udział w licznych wystawach oraz konkursach wzorniczych, gdzie zdobył nagrody, np. finalista konkursu Dobry Wzór 2014, mast have Lodz Design (2014, 2012, 2011), Designer Roku (2010).

UDOSTĘPNIJ: