⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Domo+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet.
Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.

Poradnik: jak przygotować pokój do malowania przy starym oraz nowym podłożu

Poradnik: jak przygotować pokój do malowania przy starym oraz nowym podłożu

Przed pomalowaniem pokoju w nowym budynku odczekuje się co najmniej 3 tygodnie po ułożeniu tradycyjnych tynków (mokrych). Malowanie ścian z płyt gipsowo-kartonowych można natomiast rozpocząć już po kilku dniach od wyschnięcia masy szpachlowej pomiędzy nimi.

Najlepiej malować mieszkanie, gdy temperatura na zewnątrz wynosi maksymalnie 20° Celsjusza. Farba nie będzie wówczas za szybko wysychać ani tworzyć nieestetycznych smug.

Jak pomalować pokój, gdy tynki są nowe

W nowo wybudowanych blokach malowanie ścian nie stanowi większego problemu. Płyty gipsowo-kartonowe (zwane suchymi tynkami) łączy wypełniająca spoiny masa szpachlowa. Przy niskiej wilgotności powietrza i temperaturze co najmniej kilkunastu stopni wysycha ona w przeciągu maksymalnie kilku dni. Od razu nadaje się do malowania. Po 3 tygodniach od ułożenia tradycyjnych tynków mokrych (cementowych, cementowo-wapiennych bądź gipsowych) można już malować podłoże. Surowy tynk jest bardzo chłonny, dlatego trzeba go najpierw zgruntować, by nie wchłaniał zbyt dużo farby. Na tak przygotowanej powierzchni można bez trudu rozprowadzić następnie farbę dekoracyjną, magnetyczną albo tablicową, co jest ciekawym rozwiązaniem zwłaszcza w pokojach dziecięcych lub kuchniach.

Malowanie pokoju: odnawianie starych ścian - uzupełnianie ubytków

Przed malowaniem pokoju konieczna jest ocena stanu ścian i głębokości rys oraz pęknięć. Do drobnych ubytków powierzchniowych przeznaczone są gotowe masy szpachlowe, które trzeba dobrać do rodzaju tynku (mają na opakowaniu podany rodzaj tynku, który można nimi uzupełniać). Masami wyrównuje się bruzdy. Pęknięcie lekko pogłębia się nożykiem do tapet, usuwając przy tym resztki luźnego tynku, farby, kurzu i pyłu. Gruntuje się je wewnątrz za pomocą pędzla, a po wyschnięciu (zazwyczaj już na drugi dzień) ostrożnie wypełnia masą naprawczą. Gdy okolice rysy będą suche, nadmiar masy usuwa się delikatnie drobnoziarnistym papierem ściernym, pył zdmuchuje się i ponownie gruntuje wygładzoną powierzchnię ubytku. W ten sposób uzupełnia się zazwyczaj obtłuczenia na ścianach oraz otwory po kołkach rozporowych czy gwoździach.

Jeśli rysy lub ubytki są większe, trzeba je zaszpachlować, wzmocnić taśmą zbrojącą (flizelinową) i powtórnie zaszpachlować, tak by masa całkowicie pokrywała taśmę. Następnego dnia, po wyschnięciu masę, trzeba wygładzić szpachelką, a następnie wyszlifować papierem ściernym na pacce i pędzlem oczyścić z pyłu. Czyste uzupełnione miejsce należy zagruntować, a po 24 godzinach można pomalować farbą.

Czym i w jaki sposób oczyszcza się ściany

Plamy ze ścian usuwa się specjalnymi preparatami dostępnymi w sklepach z artykułami budowlanymi lub farbami neutralizującymi zabrudzenia. Można zmywać je również ciepłą wodą z szarym mydłem albo detergentem, który nie zawiera lanoliny ani substancji nabłyszczających – dobrze radzą sobie one nawet z tłustymi plamami. Do powierzchni pokrytych wcześniej farbą emulsyjną najlepszy będzie detergent rozrobiony z niewielką ilością wody. Nanosi się go na ścianę miękką, bawełnianą ściereczką lub nieostrą stroną gąbki kąpielowej i przeciera pomalowane powierzchnie, delikatnie ścierając. Stare ściany warto myć wodą z mydłem przed każdym malowaniem. Zwiększy to przyczepność farby i zapobiegnie rozprowadzanie po niej kurzu i brudu, nagromadzonego na farbie przez lata.

Czy gruntowanie jest konieczne

Gruntowanie poprawia parametry każdego podłoża: redukuje pylenie się i kruszenie tynku w trakcie malowania oraz pozwala zmniejszyć ilość użytej farby. Jeśli ściana pokryta wcześniej farbą akrylową bądź lateksową pozostaje jednolita, a po jej dotknięciu na palcu nie zostaje biały osad, preparat do gruntowania jest zbędny. Grunt, zapobiegający również powstawaniu przebarwień kolorystycznych, stosuje się zawsze na całkowicie suchych ścianach. Dobieranie kolorów do wnętrza jest o wiele prostsze, gdy ma się do czynienia z gładkim podłożem, dobrze zagruntowanym i nie wyciągającym wilgoci z farby. Po dokładnym wymieszaniu gruntu w wiaderku wystarczy rozprowadzić go pędzlem lub wałkiem na suficie i powierzchni ścian, podobnie jak postępuje się z farbą.

Jak malować ściany – przygotowanie teoretyczne

Malowanie ścian farbą można rozpocząć najwcześniej dobę po rozprowadzeniu po pomieszczeniu gruntu.

• Farby nie powinno się rozcieńczać.

• Przed użyciem starej farby z powierzchni usuwa się kożuch i przecedza zawartość puszki lub wiaderka przez sitko - zapobiegnie to rozprowadzeniu na ścianie zbrylonych kawałków.

• Przed malowaniem zagruntowanych i zupełnie suchych ścian pokoju należy zawsze dokładnie wymieszać farbę drewnianą listewką i przelać porcję farby do plastikowej kuwety, ustawionej na gazetach lub grubej warstwie folii.

• Zabezpieczone folią i taśmami malarskimi pomieszczenie maluje się, rozpoczynając od sufitu, zarówno wałkami, jak i pędzlami (głównie przy listwach, kaloryferach i w rogach pokoi).

UDOSTĘPNIJ: