⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Domo+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet.
Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.

Domy z bali drewnianych: jakie mają cechy, dlaczego warto w nich mieszkać?

Domy z bali drewnianych: jakie mają cechy, dlaczego warto w nich mieszkać?

Domy z bali buduje się zazwyczaj około 2-4 tygodni. Można dostarczyć wykonawcy własny projekt albo wybrać jeden z gotowych. Dobrze zaizolowane domy z drewnianych bali zimą trzymają ciepło, a latem zapewniają chłód. Dodatkowo zapewniają w pomieszczeniach zdrowy mikroklimat sprzyjający lepszej koncentracji i efektywniejszemu wypoczynkowi.

Stawiane obecnie domy z bali to nie tylko niewielkie domki letniskowe, ale również piętrowe konstrukcje całoroczne, które można nawet podpiwniczyć. Są dwa rodzaje bali do budowy domów – o przekroju prostokątnym i grubości od 8 do 11 cm oraz bale okrągłe o średnicy od 14 do 23 cm, z wyprofilowanymi gniazdami i zamkami. Przed budową bale impregnuje się przed grzybami, owadami i ogniem.

Zalety domów z bali

Domy z bali to alternatywa dla domów murowanych. Mają długą tradycję i wielu miłośników:

• postawienie domu z bali jest szybkie – zajmuje maksymalnie miesiąc,

• można wykorzystać gotowy projekt producenta elementów składowych bądź własny, np. z wykuszami, tarasami, werandą i wielospadowym dachem,

• drewno to materiał o dobrych parametrach termoizolacyjnych, ale domy całoroczne lepiej budować z grubych bali lub dodatkowo je ocieplić wełną mineralną. Dostępne są też, bale warstwowe z termoizolacyjną wkładką.

• dom drewniany zimą szybko się nagrzewa i utrzymuje temperaturę, a latem daje przyjemny mikroklimat,

• bale drewniane neutralizują niekorzystne promieniowanie (jony dodatnie), emitowane przez urządzenia elektryczne i elektroniczne. Dzięki temu lepiej się śpi, a wydolność układu oddechowego wzrasta,

• domy z bali są uniwersalne – można je wykończyć w stylu rustykalnym lub ukryć drewno pod płytami gipsowo-kartonowymi lub inną okładziną oraz zaprojektować minimalistyczne i bardzo nowoczesne wnętrze.

Wady domów z bali

Mimo wielu zalet, domy z bali mają też pewne ograniczenia:

• nie wszędzie pasuje ich styl, dlatego głównie buduje się je na obrzeżach miast, w dzielnicach willowych i na terenach zielonych,

• wymagają wykwalifikowanej ekipy budowlanej dobrze znającej się na takiej technologii,

• trzeba zwracać uwagę na jakość drewna i stopień jego wysuszenia (powinno mieć wilgotność nie większą 18%

• przez pierwsze lata domy z bali pracują i osiadają, dlatego trzeba uwzględnić to zjawisko podczas osadzania okien i drzwi (zostawiając u góry przestrzeń wypełnioną elastyczną pianką), a także podczas układania instalacji wod-kan.

UDOSTĘPNIJ: