Czym pomalować ściany? Rodzaje farb, ich cechy i przeznaczenie

Czym pomalować ściany? Rodzaje farb, ich cechy i przeznaczenie

Farbę warto dobrać do rodzaju pomieszczenia uwzględniając jej trwałość, możliwość mycia lub szorowania, odporność na wilgoć oraz wpływ farby na domowników – zwłaszcza pod kątem alergii.

Kolory dodają wnętrzom charakteru, można też nimi optycznie powiększać lub zmniejszać przestrzeń. Kolory w zależności od tonacji i palety dodają energii lub uspokajają. Warto jednak dobierać je z rozwagą, gdyż zbyt intensywne mogą zdominować lub przytłoczyć wnętrza, a po pewnym czasie – znudzić się.

Poznajcie tajemnice kolorów i ich rolę we wnętrzach.

Oprócz samych kolorów ważny jest rodzaj farby do ścian, który wpływa na jej trwałość, możliwość mycia i działanie na ludzi, a zwłaszcza dzieci, pod kątem alergii.

Farby emulsyjne (dyspersyjne): najpopularniejsze farby do ścian

Do malowania ścian najczęściej używa się wydajnych i dość uniwersalnych farb emulsyjnych, zwanych także dyspersyjnymi. Nadają się do wielu rodzajów podłoża, np. gładkich, tynkowanych ścian. Wśród nich można rozróżnić farby:

• akrylowe – szybkoschnące, przepuszczają parę wodną, są odporne na wilgoć i ścieranie. Można czyścić je ściereczką z detergentem bez obawy o utratę koloru. Idealne do gładkich powierzchni z niewielkimi rysami,

• lateksowe – elastyczne i trwałe dzięki zawartości kauczuku. Odporne na szorowanie, działanie promieni słonecznych i wody. Bardzo dobrze kryją, a po wyschnięciu nieco ciemnieją. Polecane są do kuchni i łazienek,

• winylowe – najtańsze, pomalowane nimi ściany najszybciej się brudzą, jednak łatwo je umyć. Słabo przepuszczają parę wodną, przez co ściany nie mogą oddychać. Nie nadają się do kuchni lub łazienki.

Farby ceramiczne

Farby ceramiczne nadają powierzchniom połysk. Bazują na technologii mikrokuleczek ceramicznych. Są dość elastyczne i mają wysoką przyczepność, a więc dobrze kryją nierówności, tworząc cienką, gładką powierzchnię. Sprawiają, że ściany nie chłoną kurzu i dłużej pozostają świeże, można je również czyścić oraz szorować nawet silnymi detergentami i szczotkami. Polecane są do pokojów dziecięcych, przedpokojów i klatek chodowych, gdzie ściany częściej się brudzą i wymagają mycia.

Farby do zadań specjalnych – tablicowe i magnetyczne, do kuchni i pokoju dziecinnego

• Farby tablicowe to specjalne, gęste, matowe farby dekoracyjne, dostępne głównie w ciemnych kolorach (czarnym, ciemnozielonym, granatowym, szarym, czerwonym, fioletowym). Umożliwiają pisanie po nich kredą i zmywanie. Są bardzo modne w pokojach dziecięcych i kuchniach. Można pomalować nimi ścianę lub jej fragment albo drzwi (drewniane lub metalowe).

• Farby magnetyczne, zawierają drobiny żelaza, dzięki czemu działają jak tablica magnetyczna. Można do nich przyczepiać magnesy. Im więcej nałożonych warstw, tym silniej będą przyciągały. Farby magnetyczne można stosować jako podkład pod farby akrylowe lub tablicowe, które dadzą ostateczny efekt dekoracyjny.

Farby dla alergików

Do stosowania we wnętrzach zamieszkałych przez alergików polecane są wysokiej jakości emulsje wodorozcieńczalne, zazwyczaj akrylowe bądź lateksowe. Łatwo się rozprowadzają, szybko schną, gwarantują niepylące, gładkie powierzchnie i są bardzo wytrzymałe. Farby dla osób wrażliwych lub dzieci mają atest hypoalergiczny – potwierdzenie pozytywnych wyników badań w kierunku braku obecności czynników wywołujących alergię.

Podkład pod farby

Przed malowaniem każdą powierzchnię (tynkowaną, ceglaną, gipsową, drewnianą) należy zagruntować, aby zmniejszyć wchłanianie przez nią farby. Najlepiej zastosować grunt zalecany przez producenta danej farby, podany na etykiecie farby.

UDOSTĘPNIJ: