Jak samodzielnie sprzedać mieszkanie – porady

Jak samodzielnie sprzedać mieszkanie – porady

Mieszkanie można sprzedać bez pośredników, ale jest to operacja wymagająca właściwego rozplanowania poszczególnych kroków. Kluczowe jest uporządkowanie sytuacji prawnej lokalu, jego rzetelna wycena oraz zamieszczenie atrakcyjnego ogłoszenia.

Jak sprzedać szybko mieszkanie? Bardzo pomocny jest tutaj home staging (z ang. profesjonalne przygotowanie nieruchomości do sprzedaży). Nadanie mieszkaniu atrakcyjnego, miłego dla oka, a przy tym neutralnego wyglądu spowoduje, że zyska ono na atrakcyjności i przyciągnie klientów.

Sprzedaż mieszkania – wyznaczenie celów

Przystępując do sprzedaży mieszkania warto najpierw odpowiedzieć na następujące pytania:

• W jakim czasie nieruchomość może zostać zwolniona? Pozwoli to na sprecyzowanie treści ogłoszenia.

• Czy nabywca zainteresowany nieruchomością będzie płacił gotówką czy zaciągał w tym celu kredyt? Druga opcja powoduje wydłużenie czasu przelania środków na konto sprzedającego nawet o 3 miesiące.

• Jaki jest cel sprzedaży nieruchomości? Wzbogacenie się, przeznaczenie uzyskanego dochodu na zakup kolejnej, być może większej nieruchomości, etc. – tego typu ustalenia pozwolą na sprawniejszą realizację działań.

Jak sprzedać mieszkanie – sytuacja prawna

Przed zamieszczeniem oferty sprzedaży, warto najpierw sprawdzić wszystkie dokumenty dotyczące nieruchomości. Mieszkanie posiadające kilku właścicieli, sprawia najwięcej kłopotów i często uniemożliwia jego sprzedaż. Inne sytuacje prawne, które mogą utrudnić lub całkowicie zablokować zbycie mieszkania to:

• Niezakończone postępowanie spadkowe.

• Umowa dożywocia użytkowania lokalu zawarta z innym użytkownikiem lokalu.

• Niewymeldowany lokator.

• Aktualnie obowiązująca umowa najmu.

Stan techniczny lokalu i dodatkowe koszty sprzedaży mieszkania

Rozwiązaniem podnoszącym atrakcyjność i cenę lokalu jest tzw. home staging. Tego rodzaju zabieg może nie tylko przyciągnąć większą liczbę klientów, ale też zwiększyć cenę sprzedawanej nieruchomości nawet o 10%. Home staging to remont mieszkania mający na celu nie tylko podniesienie jego standardu, ale również wyposażenie w nietuzinkowe rozwiązania, które mogą okazać się bardzo dobrą reklamą. Również remont mieszkania przeznaczonego na sprzedaż wykonywany w zakresie podstawowym to bardzo dobra i opłacalna inwestycja.

Ustalenie ceny mieszkania na sprzedaż

Przed wyceną nieruchomości warto przeprowadzić dokładne rozeznanie rynku. Dzięki temu uniknie się zarówno zaniżenia, jak i zawyżenia kosztu. Kupujący szybko zorientują się w cenach nieruchomości na podstawie podobnych ofert, zamieszczonych w sieci. Zaniżenie ceny nie jest gwarantem dużego zainteresowania kupujących, ponieważ za niska wartość może budzić podejrzenia dotyczące stanu technicznego lokalu lub wiarygodności osoby sprzedającej. Tak samo jest w przypadku podania ceny znacznie przekraczającej rynkową, która może być negocjowana.

Sprzedam mieszkanie – dobre ogłoszenie to podstawa

W zależności od metrażu nieruchomości ogłoszenie najlepiej skierować do konkretnej grupy docelowej. Trzypokojowym mieszkaniem najprawdopodobniej zainteresowane będą rodziny z dziećmi. Wówczas istotne jest zawarcie w treści ogłoszenia informacji dotyczących lokalizacji – najbliższych szkół, sklepów, placów zabaw, itp. Profesjonalne sfotografowanie sprzedawanej nieruchomości to dodatkowy atut ogłoszenia. Ważne jest by pomieszczenia były dobrze oświetlone, uprzątnięte, a ich najlepsze punkty odpowiednio wyeksponowane. Tego typu zabieg zwiększa zainteresowanie ofertą i podnosi wiarygodność sprzedającego. Doskonałym pomysłem jest również nakręcenie krótkiego filmy przedstawiającego mieszkanie.

Umieszczenie ogłoszenia na portalach wymaga precyzji. Potencjalny nabywca powinien uzyskać wyczerpujące informacje na temat nieruchomości. Kluczowym elementem jest podanie dokładnych wymiarów, rozmieszczenia poszczególnych pokoi oraz danych do kontaktu ze sprzedającym.

UDOSTĘPNIJ: