Jak urządzić nowoczesny salon? Aranżacja w stylu skandynawskim

Jak urządzić nowoczesny salon? Aranżacja w stylu skandynawskim

Styl skandynawski to jasne barwy, funkcjonalność, minimalizm i naturalne materiały, takie jak drewno, szkło i cegła. Przytulności wnętrzu dodają koce, poduszki, świece i ciekawe oświetlenie. Szarości są natomiast niezwykle uniwersalne, zawsze modne i pasują do większości wnętrz i stylizacji pomieszczeń.

Salon to przede wszystkim miejsce do odpoczynku i przyjmowania gości. Warto optycznie otworzyć przestrzeń, aby wywołać poczucie przestronności pomieszczenia. Wspólny rodzinny pokój powinien być przyjazny dla domowników i nie przytłaczać elementami wystroju. Warto zdecydować się na jedno z poniższych rozwiązań: styl skandynawski lub ponadczasowe szarości.

Skandynawski styl w nowoczesnym salonie – rozwiązanie na czasie

Z wystrojem wnętrz w stylu skandynawskim kojarzą się ciepłe barwy, jasne drewno, naturalne materiały. Minimalizm i prostota aranżacji pomieszczeń łączą się z funkcjonalnością mebli i dodatków. Najczęściej stosowane barwy to biele, szarości, brązy, ale też czerwienie. Często spotykanym elementem wystroju skandynawskich salonów jest ściana ozdobiona ceglaną okładziną. Pokój ociepla się, rozmieszczając na podłodze i meblach (wygodnej, dużej kanapie oraz fotelach i pufach) przeróżne tkaniny: miękkie koce, pledy z frędzlami, poduszki, futrzane dywaniki.

Jeśli w salonie nie ma miejsca na kominek, można przy ścianie wykonać jego imitację z drewnianych desek lub kamienia i umieścić w niej wysokie, kremowe świece. Poczucia intymności i przytulności dodadzą też zapachowe podgrzewacze w świecznikach. W skandynawskich wnętrzach nie może zabraknąć designerskich lamp, w których dominuje metal i szkło. Wnętrze salonu dodatkowo rozjaśnią lustra, rozmieszczone na ścianach.

Nowoczesny salon w supermodnych odcieniach szarości

Odcienie koloru szarego są uniwersalne, ponadczasowe i nie nudzą się. Można zestawiać je z innymi kolorami. Stanowią też doskonałe tło dla dodatków (także sezonowych) w wyrazistych kolorach. Na tle szarych ścian wspaniale prezentują się meble w stonowanych barwach (białe, szare, grafitowe, beżowe, błękitne, turkusowe) z wyrazistymi akcentami na przykład czerwienią, zielenią lub czernią. Aby przełamać monotonię barw można wybrać np. dużą kanapę z wymiennym pokryciem (i okresowo zmieniać jej kolor) lub na kanapach i siedziskach ułożyć kolorowe poduszki. Ciemne, grafitowe ściany mogą nieco przytłaczać, dlatego decydując się na nie, należy zadbać o jasne oświetlenie i kontrastującą biel dodatków. Jasne odcienie szarości są neutralne i bezpieczne w każdym wydaniu. Sufit oraz podłogę warto utrzymać w barwach écru lub jasnego różu.

UDOSTĘPNIJ: