Jak urządzić małą kuchnię – wskazówki aranżacyjne

Jak urządzić małą kuchnię – wskazówki aranżacyjne

Kuchnia to kluczowy punkt każdego mieszkania. Nawet najmniejsze pomieszczenie można urządzić w taki sposób, by przyrządzanie posiłków i konsumpcja ich w rodzinnym gronie były przyjemnością. Kuchnia spójna kolorystycznie z resztą mieszkania sprawia wrażenie nieco większej, niż faktycznie jest.

Nieproporcjonalnie mała w stosunku do innych pomieszczeń kuchnia najlepiej prezentuje się w pastelowej kolorystyce. Ważne jest również ergonomiczne wyposażenie i nowoczesne rozwiązania. Jej doskonała funkcjonalność i design rekompensują mały metraż.

Kolorystyka małej kuchni

Jasne barwy odbijają światło, dlatego w małej kuchni doskonałe będą ściany w odcieniach beżu, bieli oraz szarości i pasteli. Interesującym pomysłem jest pomalowanie jednej ściany mocno nasyconym, żywym kolorem lub kontrastowe zestawienie płytek z meblami.

Ze względu na możliwość powstawania częstych i trwałych zabrudzeń, na jakie narażone są w szczególności powierzchnie kuchenne, najlepsze na blaty i fronty szafek są tworzywa łatwozmywalne. Najlepiej by były gładkie, połyskujące lub szklane (lepsze będzie dymione szkło – przezroczyste, przez które widać umieszczone w szafce sprzęty, może spowodować wrażenie chaosu i nieporządku). W wyjątkowo małych, ślepych i długich kuchniach niezastąpione będą półki uchylne i szafki z przesuwanymi lub żaluzjowymi drzwiczkami.

Ergonomia i rozwiązania techniczne w kuchni

Kuchnia jest pomieszczeniem, w którym ergonomiczne rozplanowanie przestrzeni ma szczególne znaczenie. W kuchni o kształcie prostokąta lub kwadratu najlepiej ustawić meble w taki sposób, by tworzyły literę „L”. Zachowanie ciągu: zapasy - przechowywanie – zmywanie – przygotowywanie - gotowanie i pieczenie to najlepsze rozwiązanie.

Wysuwane i obrotowe półki, kosze cargo mocowane w szafkach, obrotnice do półek narożnych, podwieszane relingi to sprytne systemy, który pozwala na maksymalne wykorzystanie przestrzeni. W małej kuchni nie można sobie pozwolić na jej marnowanie, dlatego pomiędzy meblami nie powinno być pustych przerw lub niewypełnionych niczym kątów. Jeżeli w kuchni musi być stół, najlepiej sprawdzi się rozsuwany, w komplecie ze składanymi krzesłami.

W przypadku dwóch ustawionych naprzeciwko siebie rzędów szafek odległość między nimi powinna wynosić co najmniej 120 cm. Warto wziąć to pod uwagę, planując głębokość szafek.

Meble w małej kuchni

W niewielkich pomieszczeniach, można wykorzystać przestrzeń na ścianach. Błędem jednak jest zawieszanie półek aż pod sufit. W ten sposób można uzyskać efekt optycznego skrócenia i przytłoczenia kuchni. W kuchniach o nietypowych gabarytach najlepiej zastosować meble na wymiar.

Oświetlenie małej kuchni

Umieszczenie zlewozmywaka pod oknem to dobre rozwiązanie na aranżację przestrzeni i możliwość korzystania ze światła dziennego. Tego typu lokalizacja dla jednego z najważniejszych sprzętów w kuchni jest możliwa jedynie w przypadku, gdy pod oknem nie ma grzejnika. Reorganizacja instalacji często nie jest możliwa (zwłaszcza w bloku) i wiąże się z bardzo wysokimi kosztami.

Lepiej zrezygnować z gęstych firan na rzecz rolet lub żaluzji. Umieszczone nad blatem kinkiety, punktowe lampki lub LED-owe taśmy są nie tylko bardzo funkcjonalne i niezbędne np. do przygotowywania posiłków, ale również optycznie powiększają małą przestrzeń.

Otwarta kuchnia i wyspa kuchenna

Połączenie małej kuchni z salonem, najlepiej kuchenną wyspą, to bardzo korzystne powiększenie małej przestrzeni. Tego typu rozwiązanie pozwala dodatkowo na zwiększenie miejsca na kuchenne sprzęty – dzięki umieszczeniu w wyspie dodatkowych szafek i schowków. Najlepiej by były one zamknięte. Zbyt duża ilość nieuporządkowanych przedmiotów wprowadza chaos i wrażenie zagracenia przestrzeni, co nie jest korzystne dla niewielkiego metrażu.

UDOSTĘPNIJ: