Jak tanio urządzić małe mieszkanie - porady aranżacyjne

Jak tanio urządzić małe mieszkanie - porady aranżacyjne

Jak urządzić małe mieszkanie w bloku, by było wygodne i funkcjonalne? Wrażenie przestrzeni na niewielkim metrażu można uzyskać za pomocą kilku sztuczek aranżacyjnych. Najlepszym rozwiązaniem są jasne kolory ścian oraz mebli. W tym przypadku zawsze doskonale sprawdza się minimalizm.

Małe mieszkanie będzie stwarzało wrażenie większego tylko wówczas, gdy będzie uporządkowane. W tym celu najlepiej wykorzystać różnego rodzaju schowki, półki i ergonomiczne organizery. Ważne też jest, by jak najmniej przedmiotów było ustawionych na wierzchu, w widocznych miejscach.

Kolory ścian w małym mieszkaniu

Jasne barwy odbijają światło, dzięki czemu pomieszczenia wydają się bardziej przestronne. Biele, beże oraz pastelowe odcienie zieleni, błękitów i delikatne szarości to najlepsze rozwiązanie, by mieszkanie wydawało się większe. Intensywne kolory najlepiej prezentują się na jednej ścianie. Jasna tapeta z połyskującą powłoką pięknie odbija światło. Najlepsza będzie ta w masywne wzory. Fototapeta z przestrzennym obrazem to kolejny sposób na nietuzinkowe ozdobienie wnętrza, które dodatkowo stworzy wrażenie przestronności.

Zastosowanie dużych kontrastów kolorystycznych w małym mieszkaniu może powodować wrażenie chaosu, dlatego najlepiej wybierać barwy w podobnej gamie kolorystycznej.

Aranżacja świetlna w mieszkaniu w bloku

Optyczne powiększenie małego mieszkania w bloku można uzyskać lampkami, kinkietami oraz punktowym oświetleniem, rozmieszczonym w różnych częściach pomieszczeń. Duże lampy podłogowe, rozpraszające światło, dodatkowo podkreślą elementy wystroju. Ciekawym i niedrogim pomysłem jest umieszczenie na ścianie, wokół okna lub lustra lampek choinkowych. Najlepsze w tym celu są delikatne, LED-owe światełka o ciepłej barwie.

Duże lustra, odbijające światło kolory ścian i niezasłonięte okna to najlepsze sposoby na naturalne oświetlenie małych pomieszczeń. Za pomocą lustra ustawionego w taki sposób, by odbijało kluczowy element pomieszczenia (np. narożnik lub stół), można uzyskać wrażenie głębi i trójwymiarowości.

Ciężkie zasłony i długie firany mogą niepotrzebnie zmniejszyć mieszkanie i ograniczyć niezbędne w tym przypadku źródło światła dziennego. Lepsze będą rolety lub żaluzje, które zapewnią maksimum ochrony przed słońcem oraz intymność.

Meble, dodatki i bibeloty w małym mieszkaniu

Ustawienie obok siebie mebli o tej samej wysokości optycznie wydłuża pomieszczenie. Narożniki są dużo lepszym rozwiązaniem niż klasyczne sofy i kanapy. Tego typu meble dają możliwość maksymalnego wykorzystania przestrzeni i uzyskanie dodatkowego miejsca do spania. Przezroczyste lub połyskujące fronty szafek to dobry pomysł, zwłaszcza w niewielkim mieszkaniu. Obite od nich światło rozjaśnia pomieszczenie, zwiększając jego przestronność. W małym metrażu najlepiej zrezygnować z uchylnych drzwi, jeżeli jednak są one niezbędne, najlepiej by były przesuwane lub harmonijkowe.

Lekkie bryły, jasnych modułowych mebli (szczególnie tych robionych na wymiar) to lepszy pomysł niż masywne szafy i meblościanki z litego drewna. Podłoga wykonana z jednego surowca w całym mieszkaniu i zlikwidowanie progów, dodatkowo powiększy przestrzeń.

Oszczędne stosowanie dodatków oraz wszelkiego rodzaju ozdób z pewnością doda pomieszczeniom ładu i przestronności. Wszystkie zbędne przedmioty najlepiej usunąć z widoku chowając je w wielofunkcyjnych szafkach i schowkach. Wiszące półki i maksymalne wykorzystanie ścian to sposób na wygodne przechowywanie rzeczy w małym mieszkaniu. Warto pamiętać o zagospodarowaniu kątów stosując narożne szafki. Wąski przedpokój lub niewielka sypialna to doskonałe miejsca na zamontowanie szafy z lustrzanymi frontami.

Zabudowana loggia, czyli sposób na zwiększenie metrażu małego mieszkania

Małe mieszkanie z zabudowaną loggią to okazja do powiększenia przestrzeni użytkowej w ciekawy sposób. Poświęcenie balkonu na jadalnię lub kącik do pracy czy czytania to rozwiązanie tanie i bardzo oryginalne. Najlepiej, by tego rodzaju pomieszczenie było spójne kolorystycznie i aranżacyjnie z resztą domu, dzięki temu zachowana zostanie ciągłość wystroju.

UDOSTĘPNIJ: