Kominki i stal, szkło oraz beton

Kominki i stal, szkło oraz beton

Beton - bez wątpienia materiał ten jest niezwykle odważny, gdyż wprowadza do pomieszczenia element surowości i niedokończenia, jednak pomimo tego jest coraz chętniej wybierany jako charakterystyczny punkt salonów, kuchni czy łazienek. Jego obecność widoczna jest również podczas aranżacji bryły kominka, gdzie zimny odcień betonu pięknie kontrastuje z ciepłą barwą roztańczonych płomieni.

Wszechstronna stal
Mniej przytłaczającym i lżejszym wizualnie materiałem jest z pewnością stal. W przemyśle kominkowym używana jest ona głównie przy produkcji wkładów kominkowych czy piecyków wolno stojących. Jest to materiał łatwy w obróbce, dający się formować bez większych problemów w różne kształty, np. koło, okrąg czy fale. Do tego dochodzi możliwość pomalowania stalowych elementów na dowolny kolor i przede wszystkim odporność na wysokie temperatury – ot, idealny materiał na kominek!

Lekkie szkło
Do nowoczesnego duetu, jaki tworzą beton i stal, warto dodać trzeci element – szkło. Jeśli chodzi o kominki i szkło, jedyne połączenie, jakie przychodzi wielu osobom do głowy, to szyba paleniska lub szklany element pod kominkiem czy piecykiem chroniący posadzkę od wypadającego żaru. Jednak technologia daje nam coraz więcej możliwości i dziś szkło we wnętrzu nie jest już tylko małym elementem. Potrafi ono przeistoczyć się w ścianę, zastąpić ceramikę czy kafle kominkowe lub też pełnić funkcję niektórych mebli.

Razem wzięte
Powyższe materiały występujące samodzielnie w pomieszczeniu z kominkiem tworzą niepowtarzalny klimat podkreślający piękno płomieni. Ze wglądu na ich charakterystykę, formę oraz dostępną kolorystykę również bardzo dobrze sprawdzają się w połączeniu z innymi nowoczesnymi materiałami. Na przykład beton będzie wyglądał idealnie w duecie ze szkłem, gdyż zyska na lekkości. Szkło dobrze poczuje się ze stalą, gdyż efekt blasku zostanie spotęgowany. Z kolei połączenie stali nierdzewnej z białym szkłem czy betonem nada wnętrzu nowoczesności i wrażenia minimalistycznej czystości. Szczególnie popularnym mariażem w świecie kominkowym jest także łączenie stali i kolorowego szkła, by nadać piecykom wolno stojącym żywszego charakteru. Dostrzegalne są również obudowy, które łączą kamień naturalny ze stalą nierdzewną w celu podkreślenia nowoczesności formy.

Wszystkie materiały, którymi zachwycała się epoka postmodernizmu, są dziś dostępne dla każdego. Są one jednak o wiele trwalsze i występują w wielu formach, gdyż technika ich wytwarzania na przestrzeni lat przeszła ogromną ewolucję. Trzeba pamiętać jednak, że nie wszędzie beton, stal czy szkło będą pasowały. Na pewno nie sprawdzą się one w pomieszczeniach z nikłą ilością światła dziennego, ponieważ przytłoczą one wnętrze swą ciężkością i chłodnym charakterem. Umiejętne wkomponowanie tego typu materiałów jest zatem nie lada wyczynem, jednak warto na nie postawić, gdyż z pewnością odwdzięczą się niebanalnym, ponadczasowym efektem – szczególnie gdy materiały te zestawimy z gorącym blaskiem wesoło tańczących płomieni.

autorka:Katarzyna Cypryś

Pełen tekst artykułu ukazał się w numerze 3(40)2014 magazynu „Świat Kominków”„Świat Kominków” to kwartalnik poświęcony kominkom, piecom oraz kulturze ognia. Bogato ilustrowany magazyn przedstawia wiele pomysłów i inspiracji na kominek bądź piec oraz przybliża bogactwo technicznych rozwiązań stosowanych w tych urządzeniach. Dostarcza także praktycznych informacji dotyczących użytkowania kominka, przygotowania opału, przeglądów itp. Dodatkowo czytelnik ma okazję poznać historię kominków z różnych stron świata i ciekawych miejsc z zabytkowymi piecami. Magazyn traktuje kominki i piece jako dobro wyższego rzędu, jako piękną formę użytkową i sposób na alternatywne ogrzewanie.

UDOSTĘPNIJ: