Sztukomaniak

Sztukomaniak

Jak wyeksponować dzieło sztuki we wnętrzu? Jak zawiesić, oprawić i oświetlić obraz, aby podkreślić jego walory? Czy warto inwestować w sztukę, a jeśli tak, to w jaką? Którzy polscy artyści są obecnie na topie? Jak zestawiać dzieła sztuki z innymi elementami wystroju wnętrz? Czy można mieszać style? O tym wszystkie opowie Łukasz Radwan w nowym programie Sztukomaniak, który pokazujemy na antenie DOMO+.

Rozglądasz się po swoim mieszkaniu - niby wszystko jest, ale czegoś brakuje. Czegoś, co sprawi, że twoje wnętrze będzie wyjątkowe, nabierze charakteru i sznytu. Trudno kupić coś takiego w sklepach, gdzie dominuje masowa produkcja. Designerskie przedmioty wypuszczane w krótkich seriach są na ogół drogie lub bardzo drogie, a ty marzysz o czymś niepowtarzalnym. Jesteś cichym wielbicielem sztuki i chciałbyś kupić jakiś obraz albo rzeźbę, ale nie wiesz, jak się do tego zabrać. Masz obawy, że nie znasz się na sztuce w wystarczającym stopniu, aby dokonać właściwego wyboru. Boisz się, że wydasz niebagatelną sumę na coś, co okaże się jej niewarte, a w dodatku będzie w złym guście i narazi cię na kpiące komentarze znajomych. Łukasz Radwan pomoże rozwiać te lęki. Udowodni, że wiedza na temat sztuki nie jest zarezerwowana tylko dla artystów, krytyków i marszandów, a laik, jeśli wykaże nieco ciekawości, może swobodnie poczuć się w galeriach i na aukcjach.

Łukasz Radwan to doświadczony dziennikarz i wieloletni zastępca szefa działu kultury tygodnika "Wprost", promotor sztuki i niewątpliwie ważna postać życia artystycznego w Polsce. Opublikował kilkadziesiąt artykułów, głównie na temat sztuki i architektury, a niektóre z nich, jak "Wydzielina z artysty", są omawiane na polskich uczelniach artystycznych. Słynna grupa artystyczna The Krasnals namalowała nawet jego portret z cyklu "Whielcy Polacy". Znany z ciętego języka i bezkompromisowych poglądów, został nazwany przez oponentów "bulterierem polskiej sztuki", co, jak twierdzi, jest dla niego komplementem, bo porusza się "bez smyczy i kagańca". W sztuce najbardziej ceni piękno, które bez pełnej harmonii nie może istnieć. Uważa, że sztuka powinna dawać człowiekowi to, co zdążył utracić.

UDOSTĘPNIJ: