⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Domo+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet.
Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.

Kevin McCloud przedstawia: Wielkie projekty

Kevin McCloud przedstawia: Wielkie projekty

Kevin McCloud - projektant, pisarz i gospodarz programów telewizyjnych - to w Wielkiej Brytanii człowiek-instytucja. Od 1999 roku prowadzi autorski program Grand Designs (Wielkie projekty), produkowany dla telewizji Channel 4. Dotychczas zrealizowano kilkanaście serii, a planowane są kolejne. Kevin McCloud stał się dla Brytyjczyków autorytetem w dziedzinie architektury, wystroju wnętrz, budownictwa i ekologicznych rozwiązań. Seria Wielkie projekty opowiada o nietuzinkowych, śmiałych i godnych zazdrości projektach budowlanych, realizowanych przez prywatnych inwestorów. Teraz można ją oglądać na antenie DOMO+. Z pewnością będzie źródłem inspiracji i rzetelnej wiedzy dla wszystkich, którzy planują budowę własnego domu.

Bohaterami programów Kevina są ludzie, którzy budują własny dom od podstaw bądź remontują, odrestaurowują lub adaptują istniejący już obiekt, niekoniecznie mieszkalny. Są to prywatni inwestorzy z jasno określoną wizją swojego przyszłego domu, zdecydowani poświęcić wiele czasu, pracy i pieniędzy by zrealizować swoje marzenia. Budżety zaczynają się od ok. 100 tysięcy funtów, a kończą powyżej miliona. Przeciętny koszt zakupu działki i budowy lub generalnego remontu domu to kilkaset tysięcy funtów. Kevin McCloud towarzyszy inwestorom na placach budowy, przegląda plany architektoniczne i budżety, obserwuje postęp prac, analizuje budynki pod kontem zużycia energii i wpływu na środowisko. Traktuje ten program jako swego rodzaju misję, której celem jest pokazanie ludziom, że mogą mieszkać w dobrze zaprojektowanych, starannie wykonanych, ekonomicznych i przyjaznych domach. Jest świadkiem chwil wielkiej radości i zwątpienia, wytężonej, wspólnej pracy i rodzinnych animozji. Poznaje ludzi, którzy wszystko starannie zaplanowali i mają budżet zapięty na ostatni guzik. Spotyka też inwestorów w poważnych, finansowych tarapatach, którym budowa wymknęła się spod kontroli. Wszystkich ich łączy jedno - są wizjonerami, mają dużą inwencję i marzą o czymś wyjątkowym.

Jak dotąd w serii "Wielkie projekty" pokazano ponad 70 bardzo różnych inwestycji, które można podzielić na kilka kategorii. Pierwszą z nich stanowią domy nowoczesne, jak przypominający kostkę cukru, modernistyczny dom w Bristolu, bungalow w stylu hi-tech w Maidstone, minimalistyczny dom w Headcorn czy stojący tuż nad taflą jeziora, na specjalnej platformie dom w Killearn. Liczną grupę stanowią domy z prefabrykatów - jak dom w stylu Nowej Anglii, kupiony w firmie z Bostonu i wybudowany w Sussex, albo zamówiony w renomowanej, niemieckiej firmie Huf Haus dom o przeszklonych ścianach, postawiony w Walton, czy też modernistyczny dom w Bath. Coraz więcej zwolenników mają domy ekologiczne – energooszczędne, zbudowane z naturalnych materiałów i zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, takie jak drewniany dom w Suffolk czy wbudowany w zbocze pagórka dom w Cumbrii.

Anglicy znani są też z zamiłowania do architektury historycznej. Nabywców znajdują budynki liczące sobie po kilkaset lat i wymagające szeroko zakrojonych prac remontowych. Jak XIV-wieczny, zrujnowany zamek w Yorkshire, będąca w równie złym stanie kamienna chata w Walii czy XIX-wieczny dom w Edynburgu. Klienci szukają też budynków, które nie pełniły dotąd funkcji mieszkalnych - takich jak opuszczona kaplica w Kornwalii, kościół w Birmingham czy wieża ciśnień w Amersham - i adaptują je do swoich potrzeb. Niektórzy, zamiast odrestaurowywać stary budynek, budują sobie nowy w stylu, który najbardziej im się podoba. Tak zrobili miłośnicy gotyku i rodziny Addamsów mieszkający w Monmouth, wielbiciele Art deco z Guilford i stylu Regencji z Surrey. Wszystkie te niezwykłe budynki będzie można zobaczyć na antenie DOMO+!

Kevin McCloud urodził się w 1958 roku w Bedfordshire. Wraz z dwoma braćmi dorastał w niewielkim domu, który zbudowali jego rodzice. Studiował historię sztuki i architekturę na Uniwersytecie w Cambridge, interesował się też muzyką i filozofią. Po ukończeniu studiów pracował jako scenograf teatralny, a następnie założył własną firmę projektującą i wykonującą oświetlenie - „McCloud Lightning”, którą z powodzeniem prowadzi do dziś. Zaprojektował system oświetlenia wielu znanych, historycznych budowli – m.in. katedry w Ely i zamku w Edynburgu oraz ekskluzywnego Hotelu Dorchester w Londynie. Jest też projektantem wnętrz, wystaw i mebli. Mieszka wraz z żoną i czwórką dzieci w XV-wiecznym domu w malowniczym miasteczku Frome w Somerset, w południowo-zachodniej Anglii.

Kevin McCloud jest autorem kilku książek o urządzaniu wnętrz, oświetleniu i zastosowaniu koloru, m.in. "Kevin McCloud's Decorating Book" (1990), "The Techniques of Decorating" (1995), "Kevin McCloud's Lighting Book" (1995), "The Complete Decorator" (1996), "Choosing Colours" (2003) i "Grand Designs Handbook: The Blueprint" (2006). W 2005 roku otrzymał tytuł doktora honoris causa Oxford Brookes University i Plymouth University. W 2006 został honorowym członkiem Royal Institute of British Architects. Jest ambasadorem WWF (World Wide Fund for Nature), największej pozarządowej organizacji wspierającej ochronę środowiska. Promuje jedną z głównych inicjatyw WWF - One Planet Living. Aktywnie propaguje też stosowanie ekologicznych rozwiązań w budownictwie i ogrodnictwie oraz idee ruchu określanego mianem slow building. Jest zwolennikiem kupowania lokalnych produktów i stosowania przyjaznych dla środowiska rozwiązań w każdej dziedzinie życia. Najbardziej znany program telewizyjny Kevina to pokazywana od 1999 roku seria "Wielkie projekty" (Grand Designs), którą prowadzi i do której pisze scenariusze, a także jej pochodne – m.in. "Grand Designs Indoors" i "Grand Designs Abroad". Występował też w programach: "Home Front" i "Don’t Look Down" na BBC2, "Demolition" na Channel 4 oraz "The Stirling Prize: Building of the Year", "Kevin McCloud and the Big Town Plan" i "Kevin McCloud's Grand Tour".

UDOSTĘPNIJ: