Tajemnice kolorów

Tajemnice kolorów

Trudno jest przecenić rolę, jaką w urządzaniu wnętrz odgrywają kolory. Mogą zapewnić dekoratorski sukces lub doprowadzić do sromotnej klęski. Aby radykalnie zmienić wystrój i charakter wnętrza, często wystarczy zmienić tylko jedno - kolory. Jak to zrobić? O tym opowiadają dwa nowe, pokazywane na antenie programy: Tajemnice kolorów i Remont in blanco.

Kolory mają wyraźny na nasze samopoczucie, dlatego ich dobór we wnętrzach powinien być starannie przemyślany i dopasowany do potrzeb domowników. Źle dobrane barwy mogą skutecznie popsuć nastrój, utrudnić koncentrację, wprowadzić w rozdrażnienie lub melancholię. Kolorami należy posługiwać się z umiarem pamiętając, że to, co wygląda estetycznie i intrygująco na pierwszy rzut oka, po kilku godzinach obserwacji staje się męczące. Zwłaszcza, gdy zastosujemy intensywne barwy na dużych powierzchniach, takich jak ściany i sufity. Tu najbezpieczniejszy i najbardziej popularny jest kolor biały i jego odcienie. Stwarza wrażenie większej przestrzeni, dlatego świetnie sprawdza się w małych pomieszczeniach i mieszkaniach. Kojarzy się z czystością i świeżością, uspokaja i daje poczucie swobody. Nie utrudnia skupienia i formułowania myśli, nie absorbuje uwagi. Dlatego dobrze sprawdza się w miejscach pracy, gabinetach i biurach. Chętnie otaczają się nim osoby dynamiczne, otwarte na nowe pomysły i plany.

Żółty to kolor kojarzący się z ciepłem, słońcem i piaszczystą plażą. Przywołuje wakacyjne wspomnienia i pobudza do życia. Rozładowuje napięcia i konflikty. Jego przesyt wywołuje jednak irytację i pogarsza samopoczucie. Nie jest wskazany dla osób wrażliwych na krytykę i niestabilnych. Pomarańczowy sprzyja pogodnym myślom, przywraca chęć do życia, zwiększa motywację do działania, podnosi poczucie własnej wartości. Lubią go osoby młode, nowoczesne i otwarte. Podobnie jak w przypadku żółtego, w zbyt dużym natężeniu może drażnić. Tak jak i czerwony, barwa ognia i miłości, kolor dodający energii. Przyciąga uwagę, ożywia i ociepla wnętrze. Wskazany dla osób ospałych, znudzonych, pozbawionych woli walki, spragnionych sukcesu i doznań zmysłowych. Nie służy cholerykom i ludziom zestresowanym. Różowy to barwa romantycznych spacerów i kolacji we dwoje. Pobudza organizm i sprzyja czerpaniu przyjemności z zabawy. Kojarzy się z erotyką. To kolor osób pewnych siebie, lubiących ryzyko i doznania zmysłowe.

Z kolei niebieski jest chłodny i kojący, to barwa nieba i wody, kojarząca się z bezkresem oceanu i szumem fal. Dodaje lekkości, uspokaja, ale i pobudza do pracy. Wskazany dla wyczerpanych psychicznie, zestresowanych, potrzebujących spokoju i wypoczynku. Niebieski sprzyja samodzielności, wspiera intuicję i ułatwia podejmowanie decyzji. Niewskazany dla osób przygnębionych. Inaczej niż zielony, kolor nadziei, wiosny i przyrody. Wywołuje uczucie spokoju i bezpieczeństwa, dlatego jest dobry dla osób nadmiernie aktywnych i mających trudności z podejmowaniem decyzji. Zielony zwiększa optymizm, wiarę w siebie i w innych ludzi. Fioletowy to kolor mistyczny i zagadkowy, a zarazem łagodny. Ułatwia zrozumienie własnych potrzeb. Dobrze służy ludziom pragnącym zgody, miłości, ciszy i spokoju. Brązowy, kolor ziemi, jest bezpieczny i ciepły. Sprzyja skrywaniu uczuć, a w dużym natężeniu może przygnębiać. Polecany osobom spragnionym życiowej stabilizacji i poczucia bezpieczeństwa. Niewskazany dla ludzi zamkniętych w sobie i skrywających emocje. Kolor czarny utożsamiany jest z tajemniczością i indywidualizmem. Działa inspirująco, a także ochronnie. Wskazany dla osób niezależnych i opanowanych, sprzyja nieuleganiu presji. Niewskazany dla przygnębionych i niepewnych siebie. Czarne elementy wystroju dodadzą wnętrzu elegancji i tajemniczości, ale zbyt wiele czerni we wnętrzu wywoła przytłaczający efekt.

Kolory można podzielić na kilka grup. I tak, barwy ziemi nawiązują do naturalnych kolorów występujących w przyrodzie (kolor piasku, skał, ziemi, roślin). Ładnie wyglądają w połączeniu z meblami z wikliny lub naturalnego drewna i z roślinami. Są to kolory neutralne, można je więc dowolnie zestawiać między sobą i z innymi barwami. Barwy pastelowe są bardzo spokojne, jasne, z dużą domieszką bieli. Można je stosować we wszystkich pomieszczeniach i dowolnie zestawiać z innymi barwami, szczególnie czystymi. Barwy zimne (niebieski, zielony, szary) wywołują wrażenie chłodu i oddalenia. Kojarzą się z wodą i niebem. Polecane są do miejsc ciemnych, ciasnych i gorących, ponieważ optycznie ochładzają i powiększają pomieszczenie. Sprzyjają pracy umysłowej. Barwy ciepłe (czerwień, żółć, pomarańcz) pozornie przybliżają się do patrzącego. Polecane są do pomieszczeń dużych i chłodnych. Wybierając kolory ścian i sufitów nie zapominajmy, że intensywne, ciemne kolory optycznie zmniejszą pomieszczenie. W małych wnętrzach lepiej stosować kolory jasne - biele, błękity i szarości. Jedna ściana pomalowana ciemniejszym kolorem niż pozostałe sprawi wrażenie, że jest bardziej oddalona. Ciemne ściany i jasny sufit sprawią, że pokój wyda się wyższy.

UDOSTĘPNIJ: