Wrocław, 2017-05-09
​Warsztaty Fresh Design we Wrocławiu

Miasto, rower i ekologia to kwestie, z którymi zmierzą się młodzi projektanci z sześciu krajów europejskich podczas warsztatów Fresh Design. Co z tego wyniknie? Przekonamy się już między 12 a 22 maja w CRZ Krzywy Komin, we Wrocławiu. Różne narodowości, różne doświadczenia, różne umiejętności, ale temat jeden – BIKEABILITY, czyli szeroko pojęta kultura rowerowa. Domo+ jest patronem medialnym wydarzenia.

Fresh Design - Młoda Europa o Designie to 5. już edycja międzynarodowych warsztatów projektowych, organizowanych we Wrocławiu przez Fundację Open Mind. Dzięki wsparciu z Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego i Ambasady Niderlandów w Warszawie, do wzięcia udziału w projekcie udało się zaprosić studentów najlepszych szkół artystycznych i projektowych z sześciu krajów Europy: z Czech, Słowacji, Węgier, Niemiec, Holandii i Polski. Tegorocznej edycji zaplanowanej na 10 majowych dni (12-22 maja) przyświeca hasło BIKEABILITY, za którym kryje się ściśle powiązane ze sobą trio: ekologia, rower oraz miasto. Międzynarodowe grupy warsztatowe będą pracować nad projektowaniem rowerów, użytkowych gadżetów dla rowerzystów, a także infrastruktury miejskiej przyjaznej jednośladom.

Co ważne, Fresh Design to nie tylko warsztaty projektowe. Organizatorzy zaplanowali dodatkowe wydarzenia dla wrocławskiej publiczności.

14 maja (niedziela) o 14:00 wystartuje Wro By Bike, czyli wyjątkowy Rajd Miejski na Orientację między CRZ Krzywy Komin a Wrocławskim Welodromem, adresowany do wszystkich miłośników jazdy na rowerze.

17 maja (środa) o 18:00 na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej rozpocznie się wernisaż wystawy prezentującej dorobek artystyczny uczestników Fresh Design. To świetna okazja, aby przyjrzeć się pracom młodych projektantów z różnych krajów Europy.

18 maja (czwartek) o 19:00 w CRZ Krzywy Komin rozpocznie się prawie dwu-godzinny blok filmowy we współpracy z Bike Days Festiwalem Filmów Rowerowych

20 maja (sobota) pomiędzy 12:00 a 19:00 w CRZ Krzywy Komin odbędzie się wiele warsztatów i spotkań m.in. z rowerowymi entuzjastami oraz otwarta strefa chill-outu dla dzieciaków i coś do jedzenia

21 maja (niedziela) od 12:30 do 16:00 w Hali Stulecia odbędzie się publiczna obrona projektów, które powstaną w ramach warsztatów Fresh Design 2017. Organizatorzy w tym dniu zaplanowali również debatę na temat roli rowerów w mieście, która jest jednym z wydarzeń Dolnośląskiego Festiwalu Rowerowego. Głos zabiorą goście specjalni nie tylko z Polski, ale również z innych europejskich krajów.

Większość tych wydarzeń jest bezpłatna. Entuzjaści rowerów oraz miłośnicy designu – nie może Was zabraknąć!

Informacje o projekcie i zapisy: www.freshdesign.edu.pl oraz www.krzywykomin.pl. Zaglądajcie na nasz profil FB/fresh.design.wroclaw i łapcie najnowsze rowerowe informacje!

Organizator: Fundacja Open Mind I Współorganizacja: CRZ Krzywy Komin, Grupakreatywni.pl

Patronat honorowy: Prezydent Wrocławia, Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Ambasada Niderlandów w Warszawie

Patronat merytoryczny: Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej

Współfinansowanie: Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki

Partnerzy zagraniczni: Ladislav Sutnar Faculty of Design and Art University of West Bohemia z Pilzna, Vysoka Skola Vytvarnych Umeni z Bratysławy, Budapest Metropolitan University oraz Faculty of Art Pforzheim University.

Fundacja OPEN MIND – Kim jesteśmy?

Połączyło nas marzenie o dobrze i harmonijnie zaprojektowanej przestrzeni. Chęć pokazania, że kultura, design i sztuka zmieniają nasze życie na lepsze. Wrocław, w którym na co dzień mieszkamy i pracujemy stał się inspiracją do działania i doskonałą przestrzenią do wymiany myśli, doświadczeń. Wspólnego poszukiwania inspiracji i kreowania dobrych projektów. Wierzymy w edukację bez barier, w każdym wieku i na każdym poziomie. Działamy w obszarze designu, rzemiosła, sztuki, architektury, nowych technologii, przedsiębiorczości i ekologii. Nieustannie analizujemy, poszukujemy inspiracji, które w połączeniu z wyobraźnią i pozytywną energią pozwalają na tworzenie oryginalnych, wartościowych projektów. Działamy pro-ekologicznie, kulturotwórczo, międzypokoleniowo i międzynarodowo. Mieliśmy okazję zaprosić Was do udziału, m.in w projektach: Kids Design Space – dzieci projektują przestrzeń, Międzynarodowym Festiwalu Dobrych Projektów WROCLOVE DESIGN, Wrocław – łączy nas ciepło, Laboratorium Designu i Sztuki, Design bez barier, Mama Design, Seminarium „Design dla Biznesu”, Aktywni i Kreatywni – Polacy w Europie, Drogowskazy. Dolnośląska Mapa Legend i Rzemiosła. Inspirację do odwiedzania unikalnych wrocławskich i dolnośląskich miejsc znajdziecie na: Dolny Śląsk Wita! Rzemiosło, czy „Rzemiosło Wrocławia! Przed nami wiele możliwości, które wciąż stanowią dla nas wyzwanie i już w tej chwili nie możemy się ich doczekać. Więcej o nas na www.fundacjaopenmind.pl